Bronisław Komorowski: Zbigniew Romaszewski był autorytetem

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 21:51
Na warszawskich Powązkach spoczął Zbigniew Romaszewski - legendarny działacz opozycji demokratycznej i Solidarności. Zmarł przed tygodniem w wieku 74 lat. Dziś żegnała go rodzina, przyjaciele i rzesze warszawiaków. Pogrzeb w Alei Zasłużonych na Wojskowych Powązkach poprzedziła Msza święta w warszawskiej Archikatedrze.
Audio
  • Bronisław Komorowski: Zbigniew Romaszewski był autorytetem (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Księga kondolencyjna po śmierci wieloletniego senatora została wyłożona w gmachu Senatu
Księga kondolencyjna po śmierci wieloletniego senatora została wyłożona w gmachu SenatuFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Prezydent powiedział, że Zbigniew Romaszewski był legendą polskiej opozycji. Dodał, że był to bohater polskiej drogi do wolności.- Po 25 latach polskiej wolności widać, jak ważne były te początki. Zachowania, skazania, przesłania ludzi tak wybitnych, że możemy ich nazwać i legendami, i autorytetami tego początku marszu ku wolności - mówił Bronisław Komorowski.

Posłuchaj wypowiedzi Zbigniewa Romaszewskiego w serwisie Radia Wolności >>>

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz podkreślił, że Zbigniew Romaszewski był człowiekiem, który torował drogę do wolnej Polski. Wspomniał także o jego późniejszej działalności. Jak mówił, Romaszewski w 1989 roku zdecydował się wziąć udział w wyborach do Senatu. Przez kolejne 22 lata był jednym z najbardziej aktywnych i widocznych senatorów. Przewodniczył komisji praw człowieka i praworządności, czyli kontynuował w innych warunkach to, co zaczął w Komitecie Obrony Robotników.
Jarosław Kaczyński mówił o Zbigniewie Romaszewski jako wielkim Polaku. Prezes Prawa i Sprawiedliwości zaznaczył, że senator  pracował dla Polski. - Pracował zawsze jako ktoś niezależny, można powiedzieć - w jakimś sensie - oddzielny, ale w najlepszym znaczeniu tego słowa - mówił szef PiS. Nazwał Zbigniewa Romaszewskiego "współczesnym rycerzem, rycerzem dobrej sprawy, praw człowieka i obrony zwykłych ludzi".

Komitet Obrony Robotników - serwis specjalny >>>

Zbigniewa Romaszewskiego spoczęło w prostym grobie z drewnianym krzyżem. Tuż obok są groby Adama Hanuszkiewicza, Jacka Kuronia, Bronisława Geremka i Leszka Kołakowskiego.
IAR/mk