X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ekspert o katastrofie boeinga: Ukraina powinna wcześniej zamknąć przestrzeń powietrzną

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 17:49
Jak to możliwie, że cywilny samolot znalazł się nad obszarem, gdzie toczy się wojna? Ukraińskie władze przestrzeń powietrzną w tym rejonie zamknęły dopiero w piątek rano.
Audio
  • Jak to możliwie, że cywilny samolot znalazł się nad obszarem, gdzie toczy się wojna? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Piotr Pogorzelski z Kijowa i Maciej Jastrzębski z Moskwy o reakcjach Ukrainy i Rosji na katastrofę samolotu malezyjskich linii lotniczych (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Zgliszcza malezyjskiego samolotu
Zgliszcza malezyjskiego samolotuFoto: PAP/Photoshot/Ria Novosti

Z trasy, którą w czwartek po południu leciał samolot z Amsterdamu do Kuala Lumpur, korzystało wiele linii lotniczych. Tym szklakiem - przed wybuchem ukraińskiego konfliktu - dziennie latało nawet trzysta maszyn. Teraz wszystkie samoloty kierowane na inne trasy, co odbije się i na liniach lotniczych, i na pasażerach.

Zestrzelenie malezyjskiego samolotu. Zobacz serwis specjalny >>>

- Droga powietrzna jest bezpieczna do momentu, kiedy ktoś jej nie zamknie albo kiedy linia lotnicza sama dojedzie do wniosku, na podstawie własnych analiz, że latanie nią jest niebezpieczne. Tu akurat mamy do czynienia z przypadkiem, w którym nie zadziałał ani pierwszy, ani drugi mechanizm - ocenia ekspert lotnictwa Jacek Pawlaczyk.

- Cała wina leży po stronie ukraińskiej. Warto przypomnieć, że od chwili ostatniego zestrzelenia AN-26 Ukraińcy wstrzymali loty wojskowe nad tym obszarem, a nie wstrzymali lotów cywilnych. To jest absolutnie niezrozumiałe - dziwi się Tomasz Hypki z magazynu "Skrzydlata Polska".

Tomasz Stryjek: prawdy o zestrzelonym boeingu możemy nigdy nie poznać >>>

Z kolei Krzysztof Moczulski z portalu Lotnictwo.net.pl zaznacza, że ani ze strony ukraińskiej kontroli lotów, ani ze strony ICAO nie było jednoznacznie negatywnej rekomendacji dotyczącej latania nad tym obszarem. Dodaje, że konsekwencje czwartkowej katastrofy będą poważne. - Ta droga powietrzna to jeden głównych szlaków łączących Europę z Azją, trzeba będzie teraz przełożyć operacje lotnicze na południowe drogi powietrzne, które mają ograniczoną przepustowość, i liczyć się z opóźnieniami wynikającymi z nadkładania trasy - dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału, który przygotował Marcin Pośpiech.

Popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku od godz. 16.05 do 19.00.

(mk)

Czytaj także

Katastrofa Boeinga 777: Rada Bezpieczeństwa ONZ zabrała głos [relacja - 18 lipca 2014]

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 21:09
Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała na nadzwyczajnym posiedzeniu do przeprowadzenia pełnego, dogłębnego i niezależnego międzynarodowego dochodzenia w sprawie katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego, który rozbił się na wschodzie Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofa samolotu na Ukrainie mocno odbiła się na światowych rynkach finansowych

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 17:37
Spada wartość akcji rosyjskich spółek. Tanieje również rubel. Takie dane z moskiewskiej giełdy przekazują rosyjskie agencje. Możliwość wzrostu napięcia politycznego po katastrofie malezyjskiego samolotu na terytorium Ukrainy oraz zaostrzenie sankcji USA nałożonych na Rosję studzą nastroje na rynkach całego świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofa malezyjskiego Boeinga 777. Angela Merkel: nie ma alternatywy dla dialogu z Putinem

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 16:55
Kanclerz Niemiec powiedziała, że bardzo wiele poszlak wskazuje na zestrzelenie malezyjskiego samolotu. Skrytykowała politykę Rosji wobec Ukrainy, ale zastrzegła, że nie istnieje alternatywa dla dialogu z Władimirem Putinem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofa malezyjskiego Boeinga 777. Mocne słowa premiera Donalda Tuska: to akt terroru

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 16:58
Zestrzelenie samolotu pasażerskiego na terenie Ukrainy jest aktem terroru - oświadczył premier. Zapewnił, że to zdarzenie nie powoduje bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Lasek: nie ma czegoś takiego jak przypadkowe zestrzelenie

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 16:30
- Ważniejsze od badania samej katastrofy jest śledztwo kto zawinił i poddanie winnego karze, bo mamy do czynienia z aktem terroru - mówi w radiowej Jedynce o tragedii MH17 Maciej Lasek, przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofa Boeinga 777 na Ukrainie. Ważne oświadczenie Malysia Airlines

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 16:44
Linie Malysia Airlines poinformowały, że zabiegały o pozwolenie na przelot przez przestrzeń powietrzną Ukrainy na wysokości 10,7 kilometra, ale ukraińskie służby kontroli lotów poinstruowały, by wysokość ta wyniosła 10,1 km.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eurocontrol: po katastrofie zmiany na europejskim niebie, nad Polską większy ruch

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 16:33
W związku z zamkniętą przestrzenią powietrzną nad częścią Ukrainy loty zostały przekierowane na inne rejony. Zwiększony ma być ruch lotniczy nad Polska. Tak informuje Eurocontrol - europejska agencja zajmują się bezpieczeństwem żeglugi powietrznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po katastrofie samolotu niepewna przyszłość Malaysia Airlines. Notowania mocno spadają

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 19:25
Katastrofa samolotu Malaysia Airlines na Ukrainie mocno odbiła się na akcjach przewoźnika - spadły o 11 proc. To kolejny cios w linię lotniczą po tym, gdy w marcu nad Azją zaginął jej inny samolot. Przedsiębiorstwo od lat jest w złej sytuacji finansowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stany Zjednoczone wysyłają śledczych na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 17:10
Amerykanie włączają się w śledztwo w sprawie katastrofy lotniczej koło Doniecka. FBI i Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu wydelegowała na Ukrainę specjalną grupę śledczych, wraz ze specjalistą od badania wybuchów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany na europejskim niebie. Eurocontrol: zwiększony ruch lotniczy nad Polską

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 17:29
W związku z zamkniętą przestrzenią powietrzną nad częścią Ukrainy loty zostały przekierowane na inne rejony - informuje Eurocontrol - europejska agencja zajmująca się bezpieczeństwem żeglugi powietrznej.
rozwiń zwiń