X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Były więzień Auschwitz: pamiętam jeden obraz

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 20:00
- To jest widok dzieci idących do gazu. Nie mogliśmy nic zrobić, bo odezwanie się do Żyda to była kula w łeb - mówi Jacek Zieleniewicz, który trafił do obozu jako nastolatek.
Audio
  • Damian Kwiek rozmawia z byłym więźniem obozu Auschwitz (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Obecny wygląd obozu Auschwitz
Obecny wygląd obozu AuschwitzFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Trzystu ocalałych z Holokaustu, w tym stu byłych więźniów obozu w Auschwitz - to najważniejsi goście obchodów 70. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu zagłady. W styczniu 1945 roku przetrzymywani w Auschwitz więźniowie zostali wypuszczeni na wolność przez Armię Czerwoną.

Spotkany przez Damiana Kwieka Jacek Zieleniewicz spędził w obozie rok - od sierpnia 1943 do sierpnia 1944. - W tym czasie przybyło do Auschwitz prawie 700 tysięcy Żydów. Ja chodziłem z murarzami do pracy na obóz kobiecy. Mijaliśmy tych, którzy szli do gazu - opowiada.

70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau - zobacz serwis specjalny >>>

Jacek Zieleniewicz mówi w audycji także o swoim życiu po wyjściu z obozu. Wspomina późniejszy wyjazd do Niemiec i bliskie relacje ze współczesnymi Niemcami.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie

Materiał przygotował: Damian Kwiek

Data emisji : 26.01.2015

Godzina emisji: 18.35

(fbi/mp)

Czytaj także

Szef polskiej dyplomacji powinien przeprosić Rosjan?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 10:49
Rosja domaga się od szefa polskiej dyplomacji przeprosin za jego wypowiedź dotyczącą wyzwalania Auschwitz. Czy rzeczywiście Grzegorz Schetyna - mówiąc w Polskim Radiu, że dokonali tego Ukraińcy - obraził Rosję? Dyskutowali o tym goście audycji "Śniadanie w Trójce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice obozu Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 18:49
Nowe fakty, a także odkrycia historyczne. Instytut Pamięci Narodowej przedstawił nieznane dotąd ustalenia w sprawie niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Są one wynikiem, wznowionego w 2011 roku, śledztwa dotyczącego wyjaśnienia zbrodni popełnianych na więźniach, a także określenia pełnej listy z nazwiskami członków załogi obozu.
rozwiń zwiń