Za i przeciw obowiązkowym szczepionkom

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 21:06
- Ludzie, którzy zachorują np. na chorobę Heinego-Medina, będą walili głową w ścianę, tylko będzie już za późno, by cokolwiek z tym zrobić - mówi lekarz komentujący w ten sposób niechęć do obowiązkowych szczepień.
Audio
  • Kontrowersje wokół obowiązkowych szczepień (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Zadaniem szczepionek jest ochrona dziecka przed chorobami, przeciwko którym je szczepimy
Zadaniem szczepionek jest ochrona dziecka przed chorobami, przeciwko którym je szczepimyFoto: Alex E. Proimos via Foter.com / CC BY-NC

Zdaniem Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach kary pieniężne dla rodziców, którzy rezygnują ze szczepień obowiązkowych, są zbyt dotkliwe. Czasami sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wkrótce do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka trafi skarga w tej sprawie. Co ważne, nie we wszystkich krajach Wspólnoty szczepienia są regułą.

- Od co najmniej dziesięciu lat jest amok antyszczepionkowy, szczególnie na terenie Polski. Na skutek tego ruchu pewne choroby zaczynają wracać - przestrzega dr Marcin Rawicz z Warszawskigo Szpitala dla Dzieci.

Więcej o kontrowersjach wokół tej sprawy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Materiał przygotowała:
Ewa Dudzińska
Data emisji:
3.03.2017
Godzina emisji: 18.18

sm/mk

Czytaj także

Leki i suplementy zalewają Polskę. Eksperci alarmują

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 23:00
Polska jest w czołówce państw europejskich pod względem konsumpcji leków i środków medycznych dostępnych bez recepty. Okazuje się, że to bardzo niebezpieczne zjawisko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Groźne substancje w suplementach diety

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 19:14
Suplementy diety zaliczane są do produktów spożywczych, dlatego nie podlegają tak ścisłej kontroli jak leki. Najwyższa Izba Kontroli wykryła w niektórych z nich m.in. bakterie kałowe.
rozwiń zwiń