Farmy w RPA. Co dalej z konfliktem o ziemię?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 17:40
– Problem ziemi nabrzmiewa od wielu lat. Niedawno przez polskie media zaczęły przebijać się alarmistyczne materiały, że Afrykanie zaczynają odbierać ziemię białym. Zapomina się jednak o skomplikowanej historii Południowej Afryki – mówi Paweł Średziński z portalu afryka.org.
Audio
  • Dramatyczne losy właścicieli ziemi w RPA. Sprawiedliwość po latach? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Winnica niedaleko Kapsztadu
Winnica niedaleko KapsztaduFoto: Olena Granko/shutterstock.com

Jak podkreśla gość Ernesta Zozunia, biali, którzy przyjechali do Południowej Afryki, byli kolonizatorami. – Przyjechali tam na własną rękę, zabrali ziemię, osiedlili się, potem stworzyli państwo, które od 1913 roku w świetle prawa właściwie odbierało Afrykanom prawo do posiadania ziemi – przypomina.

Dotychczasowe próby podejmowane przez Afrykański Kongres Narodowy, który objął władzę w 1994 roku, zmierzały do tego, aby wykupywać zmienię od tych, którzy chcą ją sprzedać. – To nie do końca się sprawdza, a cały czas pozostają ogromne rany, ogromna niechęć i nienawiść, które wynikają z wielu lat segregacji i budowania atmosfery apartheidu, atmosfery nienawiści – ocenia Paweł Średziński.

Teraz władze RPA chcą zmienić konstytucję tak, by można było odbierać farmerom ziemię bez rekompensaty. Kiedy może dość do zmiany ustawy zasadniczej? Czy Afrykański Kongres Narodowy cieszy się wciąż stabilnym poparciem? Czy w RPA może się powtórzyć scenariusz z Zimbabwe?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Paweł Średziński (portal Afryka.org)
Data emisji: 9.08.2018
Godzina emisji: 16.46

gs/mk

Czytaj także

Gruzja: Pamięć o Lechu Kaczyńskim ciągle żywa

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018 11:16
Mija 10 lat od wybuchu wojny rosyjsko-gruzińskiej. W 2008 roku Gruzja próbowała przywrócić kontrolę nad zbuntowanymi prorosyjskimi republikami - Abchazją i Osetią Południową. Separatystów zbrojnie wsparła Moskwa, argumentując to względami obrony rosyjskiej ludności. Gośćmi Debaty Poranka w Polskim Radiu 24 byli Jacek Liziniewicz, GPC i Mirosław Skowron, Superexpress.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: agresja Rosji na Gruzję jednym z punktów zwrotnych najnowszych dziejów Europy

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018 17:49
- Agresja Rosji na Gruzję w 2008 roku to jeden z punktów zwrotnych najnowszych dziejów Europy. Prezydent Lech Kaczyński w pełni doceniał doniosłość tamtych tragicznych wydarzeń - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników konferencji poświęconej wydarzeniom sprzed 10 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kraje Europy wspierają władze w Tbilisi. "Jeśli nie będziemy naciskać to sprawa gruzińska może zniknąć"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018 20:23
Cztery europejskie kraje żądają od Rosji wycofania wsparcia dla Abchazji i Osetii Południowej. Taki apel padł w czasie wizyty ministrów spraw zagranicznych Polski, Litwy i Łotwy oraz wicepremiera Ukrainy w Tbilisi. Politycy polecieli na Kaukaz w przeddzień 10. rocznicy wybuchu wojny gruzińsko-rosyjskiej. Chcą w ten sposób wesprzeć gruzińskie władze.
rozwiń zwiń