X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jakie znaczenie ma autokefalia Cerkwi Prawosławnej Ukrainy?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 18:00
Metropolita Epifaniusz z Patriarchatu Kijowskiego został wybrany głową przyszłego Kościoła prawosławnego Ukrainy.
Audio
  • Historyczne zjednoczenie Kościołów prawosławnych Ukrainy (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Metropolita Epifaniusz został wybrany nowym zwierzchnikiem Kościoła Prawosławnego Ukrainy.
Metropolita Epifaniusz został wybrany nowym zwierzchnikiem Kościoła Prawosławnego Ukrainy.Foto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

To jemu 6 stycznia, w dniu prawosławnej wigilii Bożego Narodzenia, patriarcha Konstantynopola Bartłomiej wręczy tomos (akt) o autokefalii Cerkwi Prawosławnej Ukrainy.

Do tej pory istniały trzy cerkwie prawosławne: Ukraińską Cerkiew Prawosławną Patriarchatu Moskiewskiego oraz dwie mniejsze, czyli Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińska Autokefaliczną Cerkiew Prawosławną. Podczas soboru w Kijowie doszło do zjednoczenia cerkwi ukraińskich. Jeszcze nie wiadomo, jak będzie wyglądało włączenia się parafii do nowej cerkwi.

Większość dóbr, na czele z Ławrą Kijowsko-Peczerską, prawdopodobnie zostaną pod kontrolą Ukraińskiej Cerkwi, która będzie się cieszyła przychylnością władz. Nie wiadomo, kiedy się to stanie. Według ekspertów ten proces będzie powolny i rozciągnięty w czasie.

Rosyjska Cerkiew Prawosławna nadal będzie istniała na Ukrainie, jednak nie wiadomo, jaki będzie jej statut. Wiele zależy od ukraińskich deputowanych, którzy prawdopodobnie będą chcieli drogą legislacyjną określić jej status.

Czy polityka zdecydowała o tym podziale? Według Daniela Szeligowskiego z PISM w głównej mierze jest to gra interesów wielu stron. Specjalista twierdzi, że jest to kolejny krok uniezależnienia się Ukrainy od Rosji.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Prowadzi: Ernest Zozuń 
Gość: Daniel Szeligowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 17.12.2018 
Godzina emisji: 17.22

kg/gs

Czytaj także

Dalsze tarcia na linii Rosja – NATO

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 18:00
Rosja ma ostatnią szansę, by powrócić do przestrzegania traktatu rozbrojeniowego INF – ostrzegł we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
rozwiń zwiń