Jak walczyć ze skoliozą idiopatyczną?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 17:00
Skolioza idiopatyczna, często mylona z postawą skoliotyczną, to ciężka choroba. Do dziś nie są znane jej przyczyny. Na ten typ skoliozy choruje 3 proc. światowej populacji, a w Polsce około 1 proc.
Audio
  • Czym grozi skolioza idiopatyczna? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrey_Popov/Shutterstock.com

Bardzo trudno jest zdiagnozować, a później leczyć skoliozę idiopatyczną. Dlatego, Krajowa Rada Fizjoterapeutów postulowała dziś podczas senackiej komisji zdrowia, by już przedszkolaki objąć badaniami przesiewowymi.

– Dzieci, zamiast być na boiskach, przesiadują przed ekranami monitorów. Dzisiejsza komisja służy temu, byśmy wypracowali jakiś model pomocy dla tych dzieci, bo niejednokrotnie to skrzywienie kręgosłupa jest zauważane dość późno – mówi senator PiS Waldemar Kraska.

W jakim wieku dzieci są najbardziej narażone na wystąpienie skoliozy idiopatycznej? Czy odpowiednie ćwiczenia fizyczne w młodym wieku są w stanie zapobiec wystąpieniu choroby? Zapraszamy do słuchania dołączonego materiału.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Patrycjusz Wyżga
Autorka materiału reporterskiego: Ewa Dudzińska
Data emisji: 19.03.2019
Godzina emisji: 16.37

ml

Czytaj także

Dziecko, którego nie ma

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 19:00
Do Trójki zadzwonił słuchacz z prośbą o interwencję. Od trzech miesięcy walczy o zarejestrowanie w urzędzie stanu cywilnego narodzin syna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc dla chorych na mukowiscydozę

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 00:00
3 marca zakończył się XVIII Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy. Hasło tej kampanii społecznej "Nie widać prawda" miało zwrócić uwagę na chorobę, która nie daje zewnętrznych objawów, natomiast rujnuje życie chorego w każdym wymiarze: fizycznym, psychicznym i rodzinnym.
rozwiń zwiń