Czy Ameryka ma problem z rosnącym antysemityzmem?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 17:45
Amerykański Kongres oddał hołd ofiarom Holocaustu. Ceremonia zorganizowana w ramach Narodowych Dni Pamięci odbyła się na waszyngtońskim Kapitolu. 
Audio
  • Sytuacja na linii USA-Izrael (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Dzień pamięci ofiar Holocaustu w USA
Dzień pamięci ofiar Holocaustu w USAFoto: PAP/EPA/ERIK S. LESSER

W podniosłej ceremonii wzięli udział członkowie Kongresu, przedstawiciele administracji i Białego Domu i organizacji żydowskich. Występując na uroczystości ambasador Izraela w Waszyngtonie Ron Dermer przestrzegał przed rosnącą falą antysemityzmu na świecie. Ostro skrytykował dziennik New York Times i inne media za przedstawianie Izraela jako źródło zła. 

Kilka dni temu w Kalifornii doszło do strzelaniny w synagodze. Amerykańska policja sklasyfikowała ten atak jako przestępstwo z nienawiści. Uzbrojony napastnik zastrzelił jedną osobę, a trzy ranił. Według świadków wznosił antysemickie okrzyki. Czy w Stanach Zjednoczonych rośnie niechęć do społeczności żydowskiej? 

– Ameryka ma problem, ale myślę, że z rosnącym nacjonalizmem. Tego dowodem był wiec nazistów w 2017 roku. To spotkało się z pewnego rodzaju przyzwoleniem ze strony prezydenta Donalda Trumpa. Powiedział o nich, że są "przyjemnymi, miłymi ludźmi" – wspomina Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego. 

Czy kolejne wybory prezydenckie mogą coś zmienić? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Piotr Łodej
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: Artur Wróblewski (amerykanista, Uczelnia Łazarskiego)
Data emisji: 29.04.2019
Godzina emisji: 17.21

kw/IAR/gs

Czytaj także

Czy Kubę czekają wielkie zmiany?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 17:30
– Nowa konstytucja to potwierdzenie stanu faktycznego, ale i próba otwarcia się Kuby na kapitalizm w modelu chińskim – mówi Maciej Okraszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odbudujmy Notre Dame. Polskie Radio przyłącza się do apelu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 17:30
– Ta akcja już się rozwija i jest zbudowana na czymś, co cechuje Polaków, na wrażliwości. Stało się coś dramatycznego, jakby pękło serce Europy, chrześcijańskie serce Europy, ale nie tylko. Notre Dame to symbol niezwykły, o stracie i bólu przenikającym serca mówili wierzący i niewierzący – mówił w Trójce prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto stoi za zamachami na Sri Lance?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 17:44
Tak zwane Państwo Islamskie przyznało się do przeprowadzenia w niedzielę na Sri Lance serii samobójczych zamachów. Miał to być odwet za ataki na meczety w Nowej Zelandii, do których doszło ponad miesiąc temu. Według najnowszych informacji lista ofiar niedzielnych aktów terroru wzrosła do 321. 
rozwiń zwiń