Co przyniesie spotkanie Trump-Orban?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 18:00
– To, co robi Viktor Orbán jest na Węgrzech przedstawiane jako pokazywanie współpracy z największymi graczami. Kraj ten ma dobre relacje gospodarcze z Niemcami, Chinami, Rosją, a teraz jeszcze sięgają one USA, Turcji. Pokazuje to, że Węgry, które nie są dużym krajem w Europie, chcą odgrywać większa rolę. Myślę, że nie tylko chcą, ale faktycznie im się to udaje – ocenia dr. Dominik Héjj z Instytutu Europy Środkowej.
Audio
  • Victor Orban spotkał się z Donaldem Trumpem (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Viktor Orban i Donald Trump
Viktor Orban i Donald TrumpFoto: PAP/EPA/Szilard Koszticsak

"Rozwinięcie strategicznego sojuszu między Waszyngtonem a Budapesztem" – to, jak określa Viktor Orbán, jego zasadniczy cel wizyty w USA. Węgierski premier spotkał się z Prezydentem Donaldem Trumpem. "Jest twardy, ale szanowany" – mówił o Orbanie Trump. Obserwatorzy mówią, że atmosfera spotkania była dobra, ale zastanawiają się przy tym, jak uda się Orbanowi pogodzić w tym wszystkim jego dobre stosunki z Chinami i z Rosją. Bo interesy wszystkich państw są zdecydowanie rozbieżne.

Czy zaplanowana na ten rok wizyta Władimira Putina w Budapeszcie może skomplikować sytuacje Węgier? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Ernest Zozuń 
Gość: dr. Dominik Héjj (portal kropka.hu, Instytut Europy Środkowej)
Data emisji: 14.05.2019
Godzina emisji: 17.21

ml/gs

Czytaj także

Jaka będzie decyzja w sprawie Shamimy Begum?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 16:00
Wielka Brytania zastanawia się co zrobić z nastolatką z Londynu, która w 2015 roku wstąpiła w szeregi ISIS, a teraz chce wrócić do kraju. Z podobny problemem mierzą się inne zachodnie kraje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: Polska i Węgry odrzucają federalistyczne zapędy Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 18:13
– Zarówno rząd w Warszawie, jak i w Budapeszcie odrzucają federalistyczne zapędy UE oraz politykę imigracyjną – powiedział w "Pulsie Trójki" Grzegorz Górny. – Podchodząc do stołu negocjacyjnego z Węgrami, powinniśmy zapomnieć o tysiącletniej przyjaźni – dodał dr Dominik Héjj.
rozwiń zwiń