Czy kaucja za butelki PET coś zmieni?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 16:50
Czy wprowadzenie kaucji za butelki PET zachęci nas do segregowania śmieci? Takie są założenia projektu, nad którym pracuje Ministerstwo Środowiska.
Audio
  • 10 groszy za butelkę PET. Czy to zachęci do zwrotu? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Według ministra Henryka Kowalczyka kaucja za plastikową butelkę może wynieść 10 groszy. – Ta kwota jest pewnym symbolem. Chcemy pokazać, że butelka PET ma pewną wartość – mówi Aleksander Brzózka, rzecznik resortu środowiska. – Zastanawiamy się nad tym, czy firma, która wprowadza na rynek produkt w opakowaniu, nie powinna dodawać pewnej opłaty za opakowanie, żeby pieniądze te przeznaczać na zagospodarowanie odpadów i żeby konsument poczuł, że warto je segregować – dodaje rzecznik.

Czy wspomniana cena zachęci do zwracania takich opakowań? Czy nie jest zbyt niska? Jakie stawki obowiązują w innych krajach europejskich?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania i przypominamy, że w świetle unijnego prawa do 2029 roku Polska ma odzyskiwać 90 procent plastikowych butelek na napoje. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Paulina Kozion-Bąk
Data emisji: 20.05.2019
Godzina emisji: 16.24

mk


Czytaj także

Czy Polska powinna stopniowo rezygnować z węgla?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 14:30
Robert Biedroń ogłosił plan zamknięcia wszystkich kopalń węgla do 2035 roku. Eksperci uważają, że takie pomysły wyborcze są oderwane od realiów ekonomicznych i pytają: "skąd weźmiemy prąd?".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trwa wielkie sprzątanie dna Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 14:45
Sieci widma, czyli sieci zagubione przez rybaków, mogą być śmiertelnym niebezpieczeństwem dla ryb i dla ludzi chociażby nurkujących w Bałtyku.
rozwiń zwiń