Czas na duże zmiany w Grecji?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 17:45
W Grecji został zaprzysiężony nowy rząd premiera Kiriakosa Mitsotakisa. Jego partia, centroprawicowa Nowa Demokracja, zwyciężyła w niedzielnych wyborach parlamentarnych, gwarantując sobie samodzielne rządy.
Audio
  • Nowy rząd - nowa Grecja? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Zaprzysiężenie nowego rządu w Grecji
Zaprzysiężenie nowego rządu w Grecji Foto: PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

Ceremonia zaprzysiężenia odbyła się w pałacu prezydenckim. Brał w niej udział także zwierzchnik greckiego kościoła prawosławnego. Wiceprzewodniczący Nowej Demokracji Adonis Georgiadis, który otrzymał tekę ministra rozwoju i inwestycji, powiedział przed zaprzysiężeniem, że rząd nie ma chwili do stracenia i że od dziś zaczyna się ciężka praca. Ministrem spraw zagranicznych został specjalista w dziedzinie prawa Nikos Dendias, a finansów – ekonomista i inżynier Christos Stajkuras. W skład rządu weszli doświadczeni politycy pochodzący także z innych partii, jak i nowe osoby. Nowy premier Grecji, Kiriakos Mitsotakis zapowiada zmiany w kraju, między innymi obniżkę podatków, inwestycje, nowe, dobre miejsca pracy i przywrócenie obywatelom poczucia bezpieczeństwa. 

– Teraz mamy u władzy partię konserwatywną, która jest członkiem Europejskiej Partii Ludowej. Nie jestem zaskoczony, że ta inauguracja wygląda inaczej niż parę lat temu – komentuje w Trójce Adam Balcer z WiseEuropa. 

Jakie zmiany czekają Greków? Czy dla ich kraju nadeszły lepsze czasy? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: 
Piotr Łodej
Autor rozmowy: Michał Żakowski
Gość: Adam Balcer (WiseEuropa, Uniwersytet Warszawski) 
Data emisji: 9.07.2019
Godzina emisji: 17.22

IAR/kw/gs

Czytaj także

Kto będzie rządził w Grecji?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 16:10
Grecy wybierają nowych przedstawicieli do parlamentu w Atenach. Przedterminowe wybory mogą pogrążyć premiera Alexisa Tsiprasa, którego lewicowa Syriza traci społeczne poparcie.
rozwiń zwiń