X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dlaczego na polskich banknotach nie ma wizerunku żadnej kobiety?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 18:24
W banknotach interesuje nas głównie nominał, ale nie tylko. Nie da się nie zauważyć, że na polskiej walucie widnieją wyłącznie wizerunki mężczyźni.
Audio
  • O kobietach na polskich banknotach (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Wizerunek Marii Skłodowskiej-Curie na banknocie o nominale 20 tys. złotych
Wizerunek Marii Skłodowskiej-Curie na banknocie o nominale 20 tys. złotychFoto: shutterstock.com/vkilikov

Kiedyś banknoty o nominale 20 tys. złotych zdobiła Maria Skłodowska-Curie. W ostatnich dniach Eryk Łon – członek Rady Polityki Pieniężnej, zgłosił pomysł umieszczenia Marii Konopnickiej na banknocie o nominale 800 zł.

– To nie jest dobry pomysł, ponieważ w banknotach trzymamy się systemów dziesiętnych. Mamy banknoty 10-, 20-, 50-, 100-, 200-złotowe i teraz wprowadzony 500-złotowy. Taki przeskok na 800 zł jest bez sensu. Bardziej spodziewany jest banknot 1000-złotowy – ocenia Marek Kondrat z Warszawskiego Centrum Numizmatycznego.

– Uważam, że to świetny pomysł, że kobieta znajdzie się w tym panteonie symboli (...). Maria Konopnicka była osobą, która przecierała szlaki wolności, wyzwolenia, dojrzałości, wykształcenia kobiet – dodaje Ewa Woydyłło-Osiatyńska ze Stowarzyszenia "Kongres kobiet".

Jaka jest historia kobiet na polskich nominałach i gdzie się one wszystkie podziały? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Piotr Łodej
Autorka materiału: Justyna Godz
Data emisji: 10.07.2019
Godzina emisji: 18.20

kr/gs

Czytaj także

Banknoty i monety w PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2012 13:00
Jak wyglądały i z czego były wykonane środki płatnicze w latach 1959-1980? O tym będziemy rozmawiać z numizmatykiem, panem Damianem Marciniakiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak odróżnić banknot prawdziwy od fałszywego?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 11:29
Poznaliśmy szczegóły nowych wzorów banknotów, którymi płacić będziemy od przyszłego roku. Zapewnią one lepszą ochronę przed fałszerstwami. Sprawdź co się zmieni?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zdobyć banknot o nominale 500 zł?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 14:35
Na serwisach aukcyjnych jego cena sięga 600, czy nawet 700 zł. Wszystko dlatego, że nowy banknot o nominale 500 zł trudno jest dostać.
rozwiń zwiń