Artysta, który swoją twórczością chciał objąć cały świat

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 16:55
18 września minęło 80 lat od śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza. Autor dramatów "Szewcy" i "Nenasycenie", a także dziesiątek obrazów oraz fotografii, popełnił samobójstwo dzień po inwazji wojsk sowieckich na Polskę.
Audio
  • 80 lat temu zmarł Stanisław Ignacy Witkiewicz (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Witkacy  Autoportret 1913 rok
Witkacy – "Autoportret" 1913 rokFoto: PAP/The Picture Art Collection / Alamy Stock Photo

– Biada nam, jeżeli próbowaliśmy nie traktować poważnie tych utworów, które wyglądają na niepoważne. Trzeba poczuć moc i głębię myśli, która rodzi taką formę – mówi Jarosław Gajewski, reżyser i aktor, który wcielił się w rolę Witkacego w radiowej adaptacji jego dramatu "Pragmatyści".

– Stanisław Ignacy Witkiewicz chciał objąć swoją twórczością cały świat. Kod kulturowy ujęty w jego dziełach jest bardzo bogaty. Można powiedzieć, że chciał opisać całą historię ludzkości, jej największe problemy filozoficzne. Chciał, żeby człowiek, który ma dostęp do sztuki, miał szansę przeżycia dreszczu metafizycznego. Mogę wziąć do ręki obojętnie który dramat Witkacego, otworzyć na obojętnie której stronie i znaleźć kosmos w pigułce – ocenia Przemysław Pawlak, współzałożyciel i prezes Instytutu Witkacego w Warszawie.

Dlaczego Witkacy nie znalazł miejsca w kanonie naszych lektur? Jak opisuje chwile poprzedzające jego śmierć partnerka artysty, Czesława Oknińska? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Patrycjusz Wyżga
Autorka materiału: Justyna Godz
Data emisji: 19.09.2019
Godzina emisji: 16.48

kr

Czytaj także

Witkacy - "człowiek, który traktował swoje życie jak dzieło sztuki"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 19:40
- To nie jest tak, że Witkacy zasiadał na tronie w oparach samych głębokich myśli. Był on pogrobowcem młodej polski i dziedziczył on tradycję epatowania burżujów oraz chłostania mieszczuchów ekscesem erotycznym - powiedział w Polskim Radiu 24 krytyk literacki, filozof i członek redakcji kwartalnika "Kronos" Mateusz Werner.
rozwiń zwiń

Czytaj także

82. rocznica śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza "Witkacego"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 05:49
Portret Stanisława Ignacego Witkiewicza – jego życia i różnorodzajowej twórczości – z natury rzeczy musi być wielokrotny. Tak jak wielokrotne jest odbicie twarzy Witkacego na słynnej fotografii, którą wykonał w jednym z petersburskich gabinetów luster około 1916 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"ONI". Witkacy o konfrontacji artystów ze światem. Premiera w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 19:50
W audycji wysłuchaliśmy radiowej adaptacji dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza z 1920 roku pt. "ONI". W dniu, w którym przypadała 80. rocznica śmierci dramaturga.
rozwiń zwiń