X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wielka Brytania w ogniu wojny na argumenty prawne

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 17:30
Zamieszanie wokół brexitu trwa. Czy Boris Johnson zostanie najkrócej pełniącym swoje obowiązki premierem w historii Wielkiej Brytanii?
Audio
  • Czy dojdzie do wcześniejszych wyborów w Wielkiej Brytanii? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Boris Johnson
Boris JohnsonFoto: shutterstock.com/photocosmos1

– W języku angielskim funkcjonuje pojęcie "Lawfare", co jest połączeniem słów "law", czyli "prawo" i "Warfare", czyli "działania wojenne" i obawiam się, że jest to nowe zjawisko, które przychodzi z USA do Wielkiej Brytanii. Jest to termin odnoszący się do używania w agresywny, polityczny sposób narzędzi prawnych, takich jak pozwy sądowe – wyjaśnia dr Przemysław Biskup z PISM. 

Brytyjski Sąd Najwyższy orzekł we wtorek, że zawieszenie prac parlamentu przez Borisa Johnsona było niezgodne z prawem, a tym samym jest niebyłe. To orzeczenie jest ciężką porażką premiera, którego dymisji domaga się teraz cała opozycja.

Sędziowie orzekli, że rada przedstawiona przez premiera królowej ws. zawieszenia parlamentu (formalnie to królowa zawiesza parlament, ale decyduje o tym premier) była niezgodna z prawem i nie niesie za sobą żadnych skutków prawnych, czyli uznali, że do zawieszenia parlamentu w ogóle nie doszło i obecna sesja wciąż trwa. Jak podkreśliła Hale, orzeczenie zostało przyjęte jednomyślnie przez cały 11-osobowy, czyli maksymalny, skład sędziowski.

Choć w orzeczeniu nie napisano wprost, że Johnson wprowadził w błąd Elżbietę II, jego treść i tak została w powszechnej opinii przyjęta jako ciężka porażka szefa rządu. Natychmiast po ogłoszeniu orzeczenia dymisji Johnsona zaczęli się domagać liderzy wszystkich partii opozycyjnych.

Czy przyspieszone wybory parlamentarne na Wyspach Brytyjskich są nieuchronne? Zapraszamy o wysłuchania dołączonej audycji. 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: dr Przemysław Biskup (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 25.09.2019
Godzina emisji: 17.


Czytaj także

Czy grozi nam nowa wojna na Bliskim Wschodzie?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 17:53
Ogromne poruszenie polityczne wywołał weekendowy atak na pola ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej. To kolejny epizod w wojnie toczonej między dwoma regionalnymi potęgami: Arabią Saudyjską i Iranem. Myli się jednak ten, kto sądzi, że ten konflikt nas nie dotyczy. Każda wojna na Bliskim Wschodzie i w Zatoce Perskiej dotyczy całego świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A. Wróblewski: Polska będzie członkiem klubu ruchu bezwizowego do USA

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 19:06
– Spadliśmy poniżej 3 procent odmów wizowych. Polska stanie się członkiem tego elitarnego klubu ruchu bezwizowego – mówi Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cukrzyca: pierwsza niezakaźna epidemia na świecie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 17:35
Fundacja Urszuli Jaworskiej opublikowała dziś raport "Cukrzyca tu i teraz. Badanie systemu monitorowania, leczenia i opieki nad pacjentem z cukrzycą z punktu widzenia potrzeb pacjenta, personelu medycznego oraz placówek ochrony zdrowia". Jakie wnioski płyną z tego dokumentu?
rozwiń zwiń