Protesty w Hiszpanii. "Katalończycy są zdeterminowani"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 17:31
– Rozmawiałam z wieloma Katalończykami i wszyscy mówią to samo: mamy tego dosyć, zróbmy coś z tym – tak wieloletnia korespondentka Polskiego Radia w Hiszpanii, Ewa Wysocka opisuje nastawienie protestujących przeciwko decyzji rządu hiszpańskiego w sprawie referendum niepodległościowego.
Audio
  • Czy protesty Katalończyków poskutkują dialogiem z Madrytem? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
14 października 2019. Katalończycy protestujący przeciwko decyzji rządu hiszpańskiego w sprawie referendum niepodległościowego
14 października 2019. Katalończycy protestujący przeciwko decyzji rządu hiszpańskiego w sprawie referendum niepodległościowego Foto: shutterstock.com/astonphoto

Były wicepremier katalońskiego rządu Oriol Junqueras, który 14 października został skazany na 13 lat więzienia, zapowiada złożenie odwołania do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Polityk został skazany przez Sąd Najwyższy Hiszpanii za zorganizowanie dwa lata temu referendum niepodległościowego w Katalonii.

Pierwsze manifestacje osób niezadowolonych z wyroków skazujących wobec katalońskich separatystów rozpoczęły się spontanicznie 14 października po południu na ulicach największych miast regionu. Po próbie zablokowania El Prat przez protestujących policja użyła pałek i gazu łzawiącego, aby ich rozpędzić. Dzień później mieszkańcy Katalonii doprowadzili do chaosu komunikacyjnego w regionie. Zwolennicy secesji blokowali kilkadziesiąt dróg oraz kilka linii kolejowych.

– Nie wiadomo, kto organizuje te protesty. Wiadomo, że powstał portal internetowy działający za pośrednictwem mediów społecznościowych. Nazywa się "Demokratyczne Tsunami". Na razie ujawniła się jedna twarz i jest to twarz, którą wszyscy znamy. Pep Guardiola, obecny trener Manchesteru City, zwrócił się do społeczności międzynarodowej o pomoc, o to, żeby Hiszpania usiadła do wspólnego stołu – relacjonuje dziennikarka.

Ile jeszcze będą trwały protesty? Dlaczego Sąd Najwyższy w Hiszpanii nie postawił Katalończykom zarzutu rebelii? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Marcin Pośpiech
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: Ewa Wysocka (była korespondentka Polskiego Radia w Hiszpanii, dziennikarka portalu Interia.pl)
Data emisji: 15.10.2019
Godzina emisji: 17.21

IAR/kr/gs

Czytaj także

70. rocznica utworzenia ChRL w cieniu protestów

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 17:30
– To, co dziś wydarzyło się w Hongkongu nie jest na rękę władzom w Pekinie – mówi w Trójce Jacek Bartosiak z serwisu geopolitycznego Strategy&Future.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burza po decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu wojsk z Syrii

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 17:31
Decyzja Donalda Trumpa o wycofaniu wojsk amerykańskich z Syrii wywołała wielkie polityczne zamieszanie w USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto stoi za strzelaniną w Halle?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 17:31
W wyniku strzelaniny, do której doszło w środę w niemieckim Halle, zginęły dwie osoby a kilka kolejnych zostało rannych.
rozwiń zwiń