Czas na zmiany w Niemczech?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 17:32
Przedstawiciele gmin żydowskich i muzułmańskich w Niemczech twierdzą, że drugie miejsce partii AfD w wyborach do parlamentu krajowego w Turyngii to dowód na powrót tendencji rasistowskich, antysemickich i ksenofobicznych w tym kraju.
Audio
  • Nastroje po wyborach w Turyngii (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Angela Merkel
Angela MerkelFoto: PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Ugrupowanie uzyskało prawie 24 procent głosów. Przewodnicząca gminy żydowskiej w Monachium Charlotte Knobloch mówi, że dobry wynik wyborczy AfD to erozja kultury demokratycznej w Niemczech.

"Ci, którzy wybierali AfD, dokładnie wiedzieli, co robią. Oni świadomie wybrali partię, która od lat umniejsza winy nazistów, lekceważy skrajny nacjonalizm i nienawiść" – napisała w mediach społecznościowych Charlotte Knobloch. O stan demokracji w Niemczech martwi się także przewodniczący niemieckiej gminy muzułmańskiej Aiman Mazyek. "Jedna czwarta głosów dla skrajnych radykałów z AfD to już znacznie więcej niż alarm" – napisał na Twitterze.

Także Międzynarodowy Komitet Oświęcimski wyraził zaniepokojenie dobrym wynikiem AfD. – Dla ocalałych z niemieckich obozów koncentracyjnych ogromny wzrost poparcia dla AfD to ponowny sygnał grozy – powiedział wiceprezydent komitetu Christoph Huber. Wybory do parlamentu krajowego w Turyngii zdecydowanie wygrywa postkomunistyczna lewica przed eurosceptyczną Alternatywą dla Niemiec. Porażkę odnotowały partie tworzące obecnie na poziomie całego kraju wielką koalicję, czyli CDU i SPD.

– To pewien znak, że coraz więcej Niemców ma dość wielkiej koalicji SPD-CDU i tego, że polityka uprawiana na szczeblu federalnym nie znajduje już akceptacji. Szczególnie w landach wschodnich, które absolutnie nie nadają na tej samej fali, co Niemcy Zachodnie – mówi Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica. 

Jaka przyszłość czeka Niemcy? Czy wielka koalicja ma wciąż potencjał polityczny? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
Marcin Pośpiech
Autor rozmowy: Dariusz Rosiak
Gość: Olga Doleśniak-Harczuk (Instytut Staszica, miesięcznik "Nowe państwo")
Data emisji: 29.10.2019
Godzina emisji: 17.19

IAR/kw

Czytaj także

70. rocznica utworzenia ChRL w cieniu protestów

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 17:30
– To, co dziś wydarzyło się w Hongkongu nie jest na rękę władzom w Pekinie – mówi w Trójce Jacek Bartosiak z serwisu geopolitycznego Strategy&Future.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trump "wbił nóż w plecy" Kurdom. Jakie będą konsekwencje?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 17:31
Amerykanie wycofają się z północnej Syrii i pozwolą wojskom tureckim na stworzenie liczącej ponad 30 kilometrów "strefy bezpieczeństwa". To chyba jedna z najbardziej spektakularnych wolt politycznych w Stanach Zjednoczonych Donalda Trumpa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burza po decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu wojsk z Syrii

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 17:31
Decyzja Donalda Trumpa o wycofaniu wojsk amerykańskich z Syrii wywołała wielkie polityczne zamieszanie w USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto stoi za strzelaniną w Halle?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 17:31
W wyniku strzelaniny, do której doszło w środę w niemieckim Halle, zginęły dwie osoby a kilka kolejnych zostało rannych.
rozwiń zwiń