X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jaką rolę odgrywalismy w polityce zagranicznej 1918 roku?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 17:30
– Na Zachodzie mieliśmy sporo sympatyków sprawy polskiej, jednak przeważała obojętność czy też zupełna nieznajomość Polski. Polska była krajem egzotycznym, zniknęła z mapy Europy ponad 120 lat wcześniej, było to ciało obce – mówi Janusz Odziemkowski, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Audio
  • Co wpłynęło odzyskanie przez Polskę niepodległości? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Rok 1934. Obchody rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej 31 października 1918 roku
Rok 1934. Obchody rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej 31 października 1918 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W 101 rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości zastanawiamy się, jak kształtowała się polityka zagraniczna w 1918 roku i jak ówcześni polscy politycy, z Ignacym Janem Paderewskim na czele, zdołali przebić się do naszych sprzymierzeńców z ideą niepodległej Polski.

– Idea niepodległości Polski była cierniem, z którym nie było wiadomo, co zrobić. Cesarz austriacki i niemiecki ogłaszając nagle powstanie Królestwa Polskiego, mówili tylko o królestwie kongresowym. Wtedy na Zachodzie podniosła się burza. Istniało niebezpieczeństwo, że Niemcy wykorzystają rekruta polskiego do walki z państwami Ententy. Wiedziano, że polscy żołnierze są dobrymi żołnierzami, obliczano, że może być ich nawet milion. To zostało na politykach Ententy wymuszone, że trzeba się tym zająć – komentuje nasz rozmówca.

Czy odzyskalibyśmy niepodległość, gdyby Rosja pozostałaby w koalicji z Zachodem, a rewolucja październikowa nie miałaby miejsca? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
Piotr Łodej
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: Janusz Odziemkowski (historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego)
Data emisji: 11.11.2019
Godzina emisji: 17.20

kr

Czytaj także

70. rocznica utworzenia ChRL w cieniu protestów

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 17:30
– To, co dziś wydarzyło się w Hongkongu nie jest na rękę władzom w Pekinie – mówi w Trójce Jacek Bartosiak z serwisu geopolitycznego Strategy&Future.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trump "wbił nóż w plecy" Kurdom. Jakie będą konsekwencje?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 17:31
Amerykanie wycofają się z północnej Syrii i pozwolą wojskom tureckim na stworzenie liczącej ponad 30 kilometrów "strefy bezpieczeństwa". To chyba jedna z najbardziej spektakularnych wolt politycznych w Stanach Zjednoczonych Donalda Trumpa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burza po decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu wojsk z Syrii

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 17:31
Decyzja Donalda Trumpa o wycofaniu wojsk amerykańskich z Syrii wywołała wielkie polityczne zamieszanie w USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto stoi za strzelaniną w Halle?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 17:31
W wyniku strzelaniny, do której doszło w środę w niemieckim Halle, zginęły dwie osoby a kilka kolejnych zostało rannych.
rozwiń zwiń