X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

E. Wysocka: Hiszpania jest zmuszona, by dojść do porozumienia

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 17:30
– Jeżeli Sanchez i Iglesias dogadają się, będą dwie katalońskie nacjonalistyczne partie domagające się prawa do referendum i prawa do samostanowienia. Jeżeli się nie dogadają, będzie można zapomnieć o Katalończykach i będziemy mieć do czynienia z "partią-Frankenstein", czyli szytą z kawałków – tak Ewa Wysocka, była korespondentka Polskiego Radia w Hiszpanii, komentuje wyniki dopiero co zakończonych wyborów w Hiszpanii.
Audio
  • Czy Hiszpania dojdzie do porozumienia po ostatnich wyborach? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Pedro Sanchez
Pedro SanchezFoto: shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Przywódca socjalistów i premier Hiszpanii Pedro Sanchez, którego partia PSOE wygrała niedzielne wybory, 12 listopada podpisał wstępne porozumienie koalicyjne z lewicową Unidas Podemos (UP) w nadziei na utworzenie – jak zapowiedział – "progresywnego rządu". Jednak połączenie mandatów Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) z Podemos nie wystarczy do zbudowania bezpiecznej większości parlamentarnej i oba ugrupowania muszą teraz zabiegać o kolejnych koalicjantów – komentuje Reuters.

Socjaliści w niedzielę wygrali przedterminowe wybory parlamentarne w Hiszpanii, zdobywając 120 mandatów w liczącej 350 miejsc niższej izbie parlamentu (Kongresie Deputowanych), w której Podemos zdobyła 35 miejsc. Partia Ludowa zdobyła 87 mandatów, czyli o 21 więcej niż w ostatnich wyborach z 28 kwietnia.

– Mamy jeszcze bardziej skomplikowaną sytuację niż w kwietniu, natomiast w pewnym sensie Hiszpania jest teraz zmuszona, by dojść do porozumienia. To są czwarte wybory w ciągu czterech lat i warto dodać, że frekwencja w tegorocznych wyborach spadła o cztery procent. Dzisiaj zawarto swego rodzaju "pre-porozumienie" koalicyjne, co nie rozwiązuje sprawy. Nawet jeżeli Pedro Sanchez i Pablo Iglesias, lider Podemos, dogadają się, to jest 155 miejsc w parlamencie i brakuje im 21, żeby móc spokojnie rządzić. Tak naprawdę jedynym sensownym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o liczby, jest połączenie ognia z wodą, czyli socjalistów i Partii Ludowej – mówi nasza rozmówczyni.

Która partia, jak można wnioskować z wyników wyborów, zyskała ostatnio szczególną popularność w Hiszpanii? Czy wybory wpłynęły na zmniejszenie trwających od tygodni protestów? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Marcin Pośpiech
Autor rozmowy: Dariusz Rosiak
Gość: Ewa Wysocka (portal Interia.pl, b. korespondentka Polskiego Radia w Barcelonie)
Data emisji: 12.11.2019
Godzina emisji: 17.21

kr/mk

Czytaj także

70. rocznica utworzenia ChRL w cieniu protestów

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 17:30
– To, co dziś wydarzyło się w Hongkongu nie jest na rękę władzom w Pekinie – mówi w Trójce Jacek Bartosiak z serwisu geopolitycznego Strategy&Future.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trump "wbił nóż w plecy" Kurdom. Jakie będą konsekwencje?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 17:31
Amerykanie wycofają się z północnej Syrii i pozwolą wojskom tureckim na stworzenie liczącej ponad 30 kilometrów "strefy bezpieczeństwa". To chyba jedna z najbardziej spektakularnych wolt politycznych w Stanach Zjednoczonych Donalda Trumpa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burza po decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu wojsk z Syrii

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 17:31
Decyzja Donalda Trumpa o wycofaniu wojsk amerykańskich z Syrii wywołała wielkie polityczne zamieszanie w USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto stoi za strzelaniną w Halle?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 17:31
W wyniku strzelaniny, do której doszło w środę w niemieckim Halle, zginęły dwie osoby a kilka kolejnych zostało rannych.
rozwiń zwiń