Czy Ukraina powinna obawiać się agresji ze strony Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 17:30
Były burmistrz okupowanej przez bojówkarzy Gorłówki w Donbasie okazał się ukraińskim szpiegiem. Eduard Matiucha przez pięć lat przekazywał ukraińskiemu wywiadowi wojskowemu informacje na temat prorosyjskich separatystów i ich rosyjskich protektorów. Według niego - Ukrainie ze strony Rosji wciąż grozi agresja.
Audio
  • Jak będzie rozwijał się konflikt na linni Rosja-Ukraina? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir PutinFoto: shutterstock.com/Photography

Eduard Matiuchin ujawnił się po wyjeździe z terenów zajętych przez bojówkarzy. Jak sam powiedział, podczas przebywania w tak zwanej Donieckiej Republice Ludowej był szpiegiem Głównego Departamentu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Oprócz czasowego pełnienia funkcji mera Gorłówki był też na stanowisku pierwszego sekretarza miejskiego komitetu partii komunistycznej w Gorłówce. Jak wyjaśnił – utrzymywał kontakty między innymi z szefem rosyjskiej partii komunistycznej Giennadijem Ziuganowem.

Według Eduarda Matiuchy Kreml koordynuje swoją działalność w Abchazji, Osetii Południowej, ale też w tak zwanych Donieckiej i Ługańskiej Republikach Ludowych właśnie poprzez partię komunistyczną. Współpracownik ukraińskiego wywiadu przekazał, że według jego wiedzy Rosja w zeszłym roku rozpatrywała zajęcie obwodu charkowskiego i odeskiego. Obecnie zaś może zdecydować się na aneksję części Donbasu, jeśli ukraińskie władze nie pójdą na ustępstwa co do dalszego losu tego regionu.

– Historie, które opowiada Eduard Matiuchin, są grubymi nićmi szyte – stwierdza Jakub Benedyczak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. – Twierdzi on, że główną prawą ręką Putina w Donbasie jest Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej, co jest całkowicie niemożliwe. Być może jest tak, że rzekomy szpieg ukraiński popadł w konflikt w Donbasie, bądź też zrozumiał, że nie czeka go tam przyszłość i skorzystał z programu wywiadu wojskowego Ukrainy, czyli swego rodzaju instytucji świadka koronnego – mówi.

Czy zaplanowany na 9 grudnia w Paryżu szczyt na temat Donbasu przyniesie przełom? Jakie propozycje rozwiązań mogą paść podczas tego spotkania? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Marcin Pośpiech
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: Jakub Benedyczak (Polski Intytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 26.11.2019
Godzina emisji: 17.22

IAR/kr

Czytaj także

Wybory na Białorusi zakończone. Jaką rolę odegrali w nich obserwatorzy?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 17:35
– Obserwujemy, notujemy to wszystko, potem sporządzamy raporty, na których podstawie zostanie sporządzona ocena wyborów. To bardzo ważny element tego, by zachować neutralność w czasie procesu wyborczego – tak funkcję niezależnego obserwatora OBWE opisuje Marek Kuberski, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Rozwojowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protesty w Gruzji. O co walczy opozycja?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 17:30
– Demonstracje w Gruzji mają szansę zmienić system polityczny, ale nie natychmiast obalić władzę – mówi Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Woda i globalne współzależności

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 17:30
– Warto wytłumaczyć naszym obywatelom, na czym polegają współzależności globalne –mówi Joanna Stachyra, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych
rozwiń zwiń