Nitrozoamina w lekach na cukrzycę. Trucizna czy tylko efekt uboczny produkcji?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 16:20
– Nitrozoaminy w organizmie ma dziś każdy przez to, że zjadamy azotyny i azotany, które są w owocach, warzywach i w peklowanym mięsie. Gdybyśmy ich nie przyjmowali, bylibyśmy zagrożeni jadem kiełbasianym – mówi główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. Informacja o tym, że metformina, czyli lek zmniejszający stężenie glukozy we krwi, jest zanieczyszczony substancją rakotwórczą, okazała się nie do końca prawdziwa.
Audio
  • Nitrozoamina – rakotwórcza czy obojętna dla naszego zdrowia? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Umpaporn

Ostrzeżenie Europejskiej Agencji Leków dotyczy substancji, która wydziela się podczas produkcji tego specyfiku. Do zanieczyszczenia nie doszło, co nie znaczy, że nitrozoaminy, które znaleziono w trakcie kontroli, są obojętne dla zdrowia.

– Wiemy, że nitrozoamina nie jest zanieczyszczeniem. Nikt nie dosypał jej do substancji czynnej, tylko jest to efekt odkryty podczas produkcji. Na pewno obecnie i wszyscy konsultanci, i europejskie gremia, i polskie instytucje mówią jednym głosem, że pacjenci powinni dalej przyjmować metforminy, ponieważ nie ma formalnych komunikatów, że to leczenie gorsze niż sama choroba – uspokaja minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Czy ilość nitrozoamin w diecie można ograniczyć? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Patrycjusz Wyżga
Autorka materiału: Ewa Dudzińska
Data emisji: 4.12.2019
Godzina emisji: 16.16

kr/mk

Czytaj także

Szczepionka w sprayu – czy czeka nas rewolucja w szczepieniach?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 16:51
– Statystycznie przeciw grypie szczepi się niecały 1 proc. dzieci – mówi Katarzyna Mąkólska z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Czy ten stan rzeczy zmieni nowa szczepionka w sprayu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od 1 listopada lekarz może zbadać pacjenta telefonicznie!

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 16:45
Porada lekarza rodzinnego udzielana przez telefon, stała się od 1 listopada pełnoprawną formą leczenia i, według Narodowego Funduszu Zdrowia, odpowiednikiem wizyty w przychodni. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Badania nie kłamią – przeklinający pracownicy są efektywniejsi!

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 16:55
– Przeklinanie to forma ujawniania uczuć, emocji, które wypowiedziane zmieniają swoją postać. Chowanie wszystkiego do środka i udawanie, że wszystko jest miłe i ładne, obniża nasza jakość życia – mówi dr Ewa Jarczewska-Gerc z Uniwersytetu SWPS. Do podobnego wniosku doszli holenderscy naukowcy.
rozwiń zwiń