Co wobec Ukrainy planuje Władimir Putin?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 17:30
Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że w razie przejęcia przez siły ukraińskie kontroli nad granicą w Donbasie dojdzie tam do - jak to ujął - "Srebrenicy". Odwołał się w ten sposób do masowych mordów muzułmańskich mieszkańców Srebrenicy w b. Jugosławii.
Audio
  • Czego Putin oczekuje od Ukrainy? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Władimir Putin
Władimir Putin Foto: PAP/EPA/CHARLES PLATIAU / POOL

Putin we wtorek na spotkaniu z Radą Praw Człowieka - ciałem konsultacyjnym przy prezydencie Rosji - wspomniał o poniedziałkowych rozmowach w Paryżu podczas szczytu "czwórki normandzkiej" (Ukraina, Francja, Niemcy, Rosja). Przekazał, że z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim rozmawiał tam o możliwym prześladowaniu mieszkańców "republik ludowych", czyli struktur powołanych w Donbasie przez prorosyjskich separatystów.

"Strona ukraińska cały czas podnosi kwestię, by dać im możliwość zamknięcia granicy przy pomocy wojsk" – mówił Putin. Dodał następnie: "Wyobrażam sobie, co dalej się zacznie – będzie Srebrenica i tyle".

Gospodarz Kremla przekonywał, że "było widać, jak prezydent Zełenski prowadzi dyskusje z separatystami" i że "jest jasne, kto z nich jest silniejszy". "Kto będzie dowodził nacjonalistami, kiedy wejdą na te terytoria bez zapewnienia ludziom gwarancji?" – pytał.

Strona ukraińska w rozmowach o uregulowaniu konfliktu w Donbasie nalega, by zanim na terenach opanowanych przez separatystów zorganizowane zostaną wybory lokalne, władze ukraińskie odzyskały kontrolę nad granicą z Rosją. Moskwa uważa, że kolejność ta powinna być odwrotna. Władze Rosji nalegają także, by Kijów podjął negocjacje bezpośrednio z separatystami. Według dziennika "Kommiersant" Rosja chce także, by zakaz pociągania separatystów do odpowiedzialności karnej został zagwarantowany na poziomie ustawodawstwa Ukrainy.

– Putin ma swoje cele. Jednym z nich jest jak najdłuższe trwanie tego, co dzieje się na Ukrainie. Do tego przenoszenie na Ukrainę odpowiedzialności za Donbas. Ale też rozmiękczanie Zachodu, a zwłaszcza Francji czy Niemiec. To mu się w Paryżu udało – mówi dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.  

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Michał Żakowski
Gość: dr Łukasz Jasina (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 10.12.2019
Godzina emisji: 17.25

kw/IAR

Czytaj także

Nitrozoamina w lekach na cukrzycę. Trucizna czy tylko efekt uboczny produkcji?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 16:20
– Nitrozoaminy w organizmie ma dziś każdy przez to, że zjadamy azotyny i azotany, które są w owocach, warzywach i w peklowanym mięsie. Gdybyśmy ich nie przyjmowali, bylibyśmy zagrożeni jadem kiełbasianym – mówi główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. Informacja o tym, że metformina, czyli lek zmniejszający stężenie glukozy we krwi, jest zanieczyszczony substancją rakotwórczą, okazała się nie do końca prawdziwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A. Bryc: dziś NATO musi stawić czoła zupełnie nowym wyzwaniom

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 17:30
– Prezydent USA Donald Trump wyraził w Londynie poparcie dla NATO; jego odpowiedź na krytyczne komentarze prezydenta Francji Emmanuela Macrona o Sojuszu nie była zaskakująca – powiedział ekspert z brukselskiego think tanku EPC, Paul Ivan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za 30 lat połowa ludzi na świecie będzie krótkowzroczna

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 17:20
– W tej chwili możemy mówić o epidemii krótkowzroczności – mówi chirurg okulista Elżbieta Archacka z Centrum Mikrochirurgii Oka. Przyczyną są przedmioty, które, niestety, w ostatnich latach przyciągają nasz wzrok najczęściej, czyli smartfony i tablety.
rozwiń zwiń