Kto zyska na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 18:00
– Wiaczesław Mosze Kantor to nie jest ktoś powszechnie znany w Izraelu, ale na pewno bardzo wpływowy. To oligarcha, którego stosunki z Putinem nie układały się zawsze dobrze, ale obecnie ludzie, tacy jak on, pomagają realizować zadania w polityce zagranicznej Kremla – podkreśla Zbigniew Parafianowicz z "Dziennika Gazety Prawnej".
Audio
  • Kto chce zbić kapitał polityczny na Światowym Forum Holokaustu? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Władimir Putin i Wiaczesław Mosze Kantor
Władimir Putin i Wiaczesław Mosze KantorFoto: PAP/JACEK TURCZYK

Zmuszony do wyboru między obrażeniem Rosji a Polski Izrael zawsze stawał po stronie Władimira Putina – pisze w środę izraelski dziennik "Haarec" w analizie pt. "W nowej bitwie o dziedzictwo Auschwitz Polska pada ofiarą geopolityki Holokaustu".

W analizie, pióra znanego izraelskiego dziennikarza i komentatora Anszela Pfeffera, czytamy, że w 2015 r., w 70. rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz odbyły się jedne główne międzynarodowe obchody, które przyciągnęły światowych liderów i delegacje wysokiego szczebla z 50 krajów. Zabrakło na nich jedynie Rosji, która zbojkotowała wydarzenie.

Według niego mimo szumnej nazwy, Europejski Kongres Żydów (EJC), którego przewodniczącym jest Mosze Kantor, prezes współorganizatora V Światowego Forum Holokaustu w Jerozolimie, "jest czymś więcej niż osobistą platformą próżności tego mało znanego oligarchy i miliardera, który ma bliskie powiązania zarówno z Putinem, jak i Netanjahu". Kantor jest rywalem przewodniczącego Światowego Kongresu Żydów (WJC) Ronalda S. Laudera i w ciągu ostatniej dekady zajmował się krytykowaniem każdego europejskiego przywódcy za to, że nie robił dość, aby walczyć z antysemityzmem, wychwalając przy tym Putina – podsumowuje publicysta.

– Ważny jest kontekst geopolityczny tego wydarzenia – nie tylko polityka pamięci i upamiętnienie holokaustu, ale też to, co będzie się działo na marginesie Światowego Forum Holokaustu – dodaje Zbigniew Parafianowicz.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że najważniejszym miejscem upamiętnienia ofiar holokaustu powinien być teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. W wywiadzie dla izraelskiej telewizji publicznej prezydent RP mówił o zaplanowanych na 27 stycznia obchodach 75. rocznicy wyzwolenia tego obozu, organizowanych przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: Zbigniew Parafianowicz ("Dziennik Gazeta Prawna") 
Data emisji: 22.01.2020
Godzina emisji: 17.19

IAR/ml

Czytaj także

Co wobec Ukrainy planuje Władimir Putin?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 17:30
Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że w razie przejęcia przez siły ukraińskie kontroli nad granicą w Donbasie dojdzie tam do - jak to ujął - "Srebrenicy". Odwołał się w ten sposób do masowych mordów muzułmańskich mieszkańców Srebrenicy w b. Jugosławii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A. Bryc: Izraelczycy nie ufają Rosji, ale muszą mieć ją blisko siebie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 18:53
Prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie poleci 23 stycznia do Izraela na Światowe Forum Holokaustu, organizowane w związku z 75. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.
rozwiń zwiń