Palący problem wraków na ulicach

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 18:00
Na jeden z parkingów w Poznaniu ktoś podrzucił kilka wraków samochodów. Mieszkańcy domagają się reakcji ze strony władz samorządowych, ale takie zdezelowane auta można znaleźć we wszystkich polskich miastach.
Audio
  • Problem porzuconych samochodów w polskich miastach (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Awana JF

Tylko w Warszawie Straż Miejska usunęła w roku 2019 ponad 3 tys. wraków. Nie lepiej jest w mniejszych miejscowościach.

W sprawie zdezelowanych pojazdów pozostawionych na parkingu należącym do Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji wypowiedział się ich rzecznik Filip Borowiak. – Są to różne pojazdy, o zróżnicowanym stopni zniszczenia. Nie wiemy kto je tam składuje, ale robimy wszystko, by ustalić ich właściciela i usunąć je z naszego parkingu – informuje.

Przyczyn porzucania samochodów na ulicach miast może być wiele. Jak wylicza Sławomir Smyk z warszawskiej Straży Miejskiej, często są to: "niemożliwość doprowadzenia pojazdu do właściwego stanu, ze względu na jego możliwości ekonomiczne, ale również i zdrowotne". Zdarzają się jednak sytuacje, gdy auto porzucane jest celowo. – Właściciele potrafią podrzucić samochód. Wtedy taka osoba usuwa z pojazdu numery, tablice rejestracyjne. Taki pojazd jest przez nas usuwany i trafia na parking. Musi odczekać tam 6 miesięcy. Po tym czasie przechodzi na własność miasta i zostaje zutylizowany. Jednak, jeśli mamy taką możliwość, informujemy właścicieli, że ich pojazd został usunięty – dodaje Sławomir Smyk.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
Patrycjusz Wyżga
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 30.01.2020
Godzina emisji: 17.14

ml

Czytaj także

Coraz mniej samochodów na polskich drogach

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 08:10
W Polsce jest coraz mniej chętnych by zdawać na prawo jazdy. Wszystko wskazuje na to, że w 2020 roku będzie o 50 tysięcy mniej nowych kierowców niż w 2019. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdigitalizować rodzinne wspomnienia – pierwszy taki punkt Polsce

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 06:30
18 stycznia w warszawskim Wawrze Fundacja na rzecz Wielkich Historii otworzy pierwszy Digipunkt – miejsce, w którym bezpłatnie będzie można zdigitalizować zdjęcia oraz filmy w analogowych formatach, listy, pamiętniki, a nawet książki.
rozwiń zwiń