Rodzina, przyjaciele i fani pożegnali Romualda Lipko

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 16:45
Na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie zakończyły się uroczystości pogrzebowe kompozytora, multiinstrumentalisty i współzałożyciela Budki Suflera Romualda Lipko.
Audio
  • Zakończono uroczystości pogrzebowe Romualda Lipko (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Romuald Lipko (1950-2020)
Romuald Lipko (1950-2020)Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Mszy świętej pogrzebowej w Archikatedrze Lubelskiej przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, który wygłosił również homilię. W uroczystościach uczestniczyli m.in. wojewoda lubelski Lech Sprawka, prezydent Lublina Krzysztof Żuk oraz wiceprezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Michał Komar. Po mszy kondukt żałobny został odprowadzony na cmentarz przez tłum zgromadzonych.

Romuald Lipko zmarł 6 lutego w wyniku nowotworu, o czym poinformowali jego bliscy. Był jednym z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w., współtwórcą zespołu Budka Suflera, autorem wielu polskich przebojów.

W Budce Suflera Lipko zaczynał jako basista, a od lat 80. grał na klawiszach. Był autorem lub współautorem wszystkich największych przebojów Budki Suflera, w tym piosenek "Jolka, Jolka pamiętasz", Takie tango", "Bal wszystkich świętych", "Cień wielkiej góry", "Jest taki samotny dom", "Za ostatni grosz", "Memu miastu do widzenia", "Moja Alabama", "Ratujmy, co się da" i wielu innych.

Lipko komponował też m.in. dla Anny Jantar ("Nic nie może wiecznie trwać"), Urszuli ("Dmuchawce latawce wiatr", "Malinowy król"), Zdzisławy Sośnickiej ("Aleja gwiazd"), Maryli Rodowicz ("Tak nam słodko, tak nam gorzko") czy Izabeli Trojanowskiej ("Jestem twoim grzechem", "Wszystko, czego dziś chcę").

Uroczystości pogrzebowe współtwórcy Budki Suflera Romualda Lipki, 12 lutego na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie. Romuald Lipko zmarł w nocy z 6 na 7 bm. Miał 69 lat.  Foto: PAP/Wojtek Jargiło Uroczystości pogrzebowe współtwórcy Budki Suflera Romualda Lipki, 12 lutego na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie. Romuald Lipko zmarł w nocy z 6 na 7 bm. Miał 69 lat. Foto: PAP/Wojtek Jargiło

W 2015 roku Lipko powołał Romuald Lipko Band, z którym wykonywał najbardziej znane kompozycje klasyki polskiej muzyki rozrywkowej. Na scenie towarzyszyli mu wokaliści, z którymi współpracował, tworząc nowe projekty muzyczne.

W połowie 2019 roku Budka Suflera wróciła na estradę w nowym składzie, z Robertem Żarczyńskim jako wokalistą i singlem "Gdyby jutra nie było". Zespół zapowiedział nowy album oraz trasy koncertowe: 45 lat "Powrót do korzeni"! i "Za ostatni grosz 2020". Ostatnio Lipko skomponował hymn obchodów stulecia urodzin Jana Pawła II – "Nie zastąpi Ciebie nikt".

We wrześniu 2019 roku Romuald Lipko na oficjalnej stronie zespołu opublikował oświadczenie, w którym podziękował bliskim i fanom za wsparcie. W walce z chorobą – podkreślał – wspierały go ciepłe słowa i chęć powrotu na scenę.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
Marcin Pośpiech
Data emisji: 12.02.2020
Godzina emisji: 17.14

PAP/kr

Czytaj także

Nie żyje Romuald Lipko. Współzałożyciel Budki Suflera odszedł w wieku 69 lat

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 07:59
W wieku 69 lat zmarł Romuald Lipko, lider Budki Suflera. O śmierci muzyka zespół poinformował na Facebooku w nocy z czwartku na piątek. Kompozytor, multiinstrumentalista, autor wielu polskich przebojów zmagał się z chorobą nowotworową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogrzeb Romualda Lipki. Zabrzmi największy przebój Budki Suflera

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 05:30
Mieszkańcy Lublina pożegnają dzisiaj muzyka i kompozytora Romualda Lipkę. Przed rozpoczęciem uroczystości pogrzebowych, w południe miejski trębacz odegra z balkonu Ratusza melodię "Cisza", a po niej jeden z najsłynniejszych utworów skomponowanych przez Romualda Lipkę - piosenkę "Jolka, Jolka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tłumy na pogrzebie Romualda Lipki. Muzyka pożegnała rodzina, przyjaciele i fani

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 14:34
Archikatedrze Lubelskiej odbyła się msza święta w intencji zmarłego 6 lutego muzyka Romualda Lipki, współtwórcy zespołu Budka Suflera. Następnie kondukt żałobny przeszedł na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie, gdzie artysta został pochowany.
rozwiń zwiń