Czy zmienia się polityka europejska wobec Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 17:30
Jak zwraca uwagę Jarosław Guzy sugestie prezydenta Francji Emmanuela Macrona przedstawia się jako podejście europejskie – Minister Czaputowicz miał okazję powiedzieć w ostatnim panelu na konferencji w Monachium, że mamy inną percepcję kwestii bezpieczeństwa w naszej części Europy.(…) My dobrze wiemy, co to znaczy dialog z Rosją – mówił w popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki" gość Michała Żakowskiego. 
Audio
  • Jarosław Guzy podsumowuje 56. Konferencję Bezpieczeństwa w Monachium. Jak zmienia się polityka europejska? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
W konferencji w Monachium oprócz polityków uczestniczył także m.in. założyciel Facebooka Mark Zuckerberg
W konferencji w Monachium oprócz polityków uczestniczył także m.in. założyciel Facebooka Mark ZuckerbergFoto: PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND

Zdaniem eksperta wielu zachodnich europejczyków wolałoby strategiczne przymierze z Rosją i budowę "nowego wspaniałego świata". – Powiedźmy sobie szczerze to taka zasłona, jeśli chodzi o realizację egoistycznych interesów, bo dla nich zagrożenie rosyjskie jest słabe, nie odczuwają go w ogóle, a z drugiej strony mają tam pole do robienia interesów, przynajmniej tak im się wydaje – ocenia Jarosław Guzy. 

Zakończyła się 56. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. Pięciuset przywódców i specjalistów z całego świata od piątku debatowało na temat wyzwań stojących przed społecznością międzynarodową, czyli między innymi na temat słabnącej pozycji Zachodu, epidemii koronawirusa, agresywnej polityki Rosji czy naruszania praw człowieka w Chinach. Co zaproponowano na konferencji w Monachium w kontekście Ukrainy?

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Marcin Pośpiech
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość:  Jarosław Guzy (komentator spraw międzynarodowych PAP)
Data emisji: 17.02.2020
Godzina emisji: 17.20

IAR/gs