Rozmowy pokojowe pomiędzy USA i Afganistanem. Co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 17:30
– Wojna pomiędzy Afganistanem i USA dla Zachodu się kończy, natomiast jeżeli chodzi o konflikt wewnątrz Afganistanu, zaczyna się jego nowy etap – zauważył Patryk Kugiel z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Audio
  • USA i Afganistan zakopali topór wojenny. Jakie cele mają talibowie? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Prezydent Afganistanu Aszraf Ghani
Prezydent Afganistanu Aszraf Ghani Foto: PAP/Paweł Supernak

Po podpisaniu przez USA umowy pokojowej z talibami, do Afgańczyków po obu stronach konfliktu, a więc władz centralnych w Kabulu i bojowników talibskich, wkrótce będzie należała decyzja, jak ma wyglądać ich kraj po trwającej 18 lat wojnie; stawka jest wysoka – zauważa Associated Press.

Jeśli jakiekolwiek wewnątrzafgańskie rozmowy zostaną podjęte, oczekuje się, że obie strony powinny dojść do porozumienia w sprawie formy rządu i nowej konstytucji. Próba zdefiniowania zapisu konstytucji, mówiącego o tym, że żadne prawo nie może być sprzeczne z zasadami islamu, będzie tym etapem negocjacji, na którym pojawią się kwestie praw kobiet i szerzej pojmowanych praw obywatelskich. – Porozumienie zapowiada, że 10 marca zaczną się bezpośrednie rozmowy pokojowe między talibami a władzami w Kabulu – informuje Patryk Kugiel.

Waszyngton nie będzie czekać

Zgodnie z umową USA zobowiązały się do zmniejszenia liczby swoich żołnierzy w Afganistanie do 8,6 tys. z 13 tys. w ciągu 135 dni od podpisania porozumienia. Stany Zjednoczone będą także współpracować z sojusznikami w celu proporcjonalnego zmniejszenia liczby wojsk koalicyjnych w Afganistanie w tym okresie, jeśli talibowie będą przestrzegać danych gwarancji bezpieczeństwa i zawieszenia broni.

AP zwraca uwagę, że wycofanie się USA z Afganistanu nie jest związane ze stronami tamtejszego konfliktu, zastanawiającymi się, jak ze sobą rozmawiać, nie mówiąc już o osiągnięciu porozumienia w sprawie tego, jak będzie wyglądał pokój między nimi.

Karta przetargowa prezydenta Ghaniego

Komentatorzy podkreślają, że targi między stroną rządową i talibami rozpoczęły się już dzień po podpisaniu porozumienia USA-talibowie. Prezydent Afganistanu Aszraf Ghani oświadczył, że rząd nie zobowiązał się do uwolnienia 5 tys. talibskich więźniów, jak jest to ujęte w tym porozumieniu. – Z punktu widzenia Ghaniego jest to dosyć zrozumiałe, bo gdyby do porozumienia nie doszło, on wypuściłby z więzienia 5 tys. wprawionych w bojach ekstremistów i jego sytuacja na polu walki diametralnie by się pogorszyła. Ci więźniowie dziś są jego główną kartą przetargową – ocenił gość Michała Żakowskiego.

Według Ghaniego żądanie talibów uwolnienia więźniów z afgańskich zakładów karnych nie może być warunkiem wstępnym do bezpośrednich rozmów władz w Kabulu z tym radykalnym ugrupowaniem. 2 lutego rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid oświadczył, że Taliban nie będzie uczestniczył w tzw. wewnątrzafgańskich rozmowach z rządem centralnym w Kabulu, dopóki talibscy więźniowie nie zostaną uwolnieni.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Michał Pośpiech
Autor rozmowy: Michał Żakowski
Gość: Patryk Kugiel (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 03.03.2020
Godzina emisji: 17.20

IAR/kr

Czytaj także

Zoran Milanović nowym prezydentem Chorwacji. Co przyniesie jego kadencja?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 17:30
We wtorek w Zagrzebiu zaprzysiężony został nowy prezydent Chorwacji – Zoran Milanović. W II turze pokonał urzędującą dotychczas Kolindę Grabar-Kitarović. Czego możemy się spodziewać po nowej głowie państwa na Bałkanach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indie kupują broń od USA. "To niejedyny dostawca"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 17:30
– Indie realizują politykę równej odległości od wielkich tego świata. Trudno się spodziewać, że teraz większa część dostaw wojskowych będzie płynąć do Indii z USA. Przemysł zbrojeniowy Federacji Rosyjskiej jest tam nadal mocno obecny – mówi w Trójce Krzysztof Renik, były korespondent PR w Indiach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus. "Czarnobyl dla Chińskiej Republiki Ludowej"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 17:30
– Niezadowolenie Chińczyków w związku z koronawirusem musi być dosyć duże, bo jesteśmy w stanie je dostrzec – mówi Michał Bogusz, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń