Papież-Pielgrzym. Apostolskie podróże Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 17:31
Papież Jan Paweł II w czasie swojego trwającego 27 lat pontyfikatu odbył 104 pielgrzymki zagraniczne. Które z nich można uznać za te najważniejsze? Jakie przesłania im towarzyszyły?
Audio
  • Pielgrzymki i przesłanie Jana Pawła II (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Meksyku w 1979 roku
Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Meksyku w 1979 rokuFoto: PAP/Newscom/Jim Collison

– Nie będę oryginalny jako kapłan z Polski, jeżeli powiem, że najważniejszą pielgrzymką, jeżeli chodzi o Polskę i Europę, o to wszystko, co wiąże się z hasłem komunizm, była ta podczas której padły słowa "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi". Jan Paweł II przyjeżdżając do Polski, a potem do innych krajów bloku komunistycznego, nie zwalczał komunizmu wprost. Nie mówił jaki to komunizm jest zły. Mówił o sprawach, mogłoby się wydawać banalnych, jak wolność, dobro, sprawiedliwość, solidarność, ale w tamtym czasie były to bardzo mocne słowa. Dla systemu komunistycznego były one śmiertelne – mówił ks. prof. Dariusz Kowalczyk z Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie.

W rozmowie Michała Żakowskiego poruszono także wątek pielgrzymek Ojca Świętego do Ameryki Południowej. Tam przemawiając do wiernych, Jan Paweł II podkreślał wartość człowieka pracy, tym samym "odbierając" świat pracy komunistom. Jak podkreśla ks. prof. Dariusz Kowalczyk, sytuacja w Ameryce Łacińskiej była wyjątkowo skomplikowana, ponieważ idee marksizmu były bliskie także wielu duchownym, w tym biskupom.  Znalazło to swój wyraz w wielu marksizujących formach teologii wyzwolenia. Ważna była pierwsza pielgrzymka papieża do Meksyku w 1979 roku. Tam Jan Paweł II mocno sprzeciwiał się robieniu z Chrystusa marksistowskiego rewolucjonisty. Tam wielu ludziom wydawało się, że marksizm jest bardzo blisko chrześcijaństwa. Papież starał się wskazać, że marksizm jest bardzo daleko od ewangelii – wspominał duchowny.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Kuba Strzyczkowski
Autor rozmowy: Michał Żakowski
Gość: ks. prof. Dariusz Kowalczyk (Uniwersytet Gregoriański w Rzymie)
Data emisji: 18.05.2020
Godzina emisji: 17.20

kr/gs

Czytaj także

100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Papież Franciszek odprawi uroczystą mszę św.

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 03:05
Papież Franciszek z okazji 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II odprawi uroczystą mszę św. przy grobie papieża Polaka w bazylice watykańskiej. Nabożeństwo odbędzie się bez udziału wiernych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek: Jan Paweł II szedł na cały świat, aby odnaleźć ludzi

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 07:45
- Jan Paweł II był człowiekiem modlitwy, człowiekiem bliskości, który szedł na cały świat, aby odnaleźć ludzi - podkreślił papież Franciszek. W setną rocznicę urodzin papieża Polaka przy jego grobie w bazylice watykańskiej jest sprawowana msza święta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek: św. Jan Paweł II niezwykłym darem Boga dla Kościoła i dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 21:00
Niezwykły dar Boga dla Kościoła i dla Polski - tak papież Franciszek wspomina świętego Jana Pawła II. W przesłaniu do krakowskiej młodzieży z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, ojciec święty podkreślił, że różne trudności nie były przeszkodą na drodze do świętości dla papieża Polaka.
rozwiń zwiń