Czym jest wolność?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2011 14:07
Do dyskusji o wolności Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Irena Lipowicz zaprosiła w środę wybitne osobowości świata nauki, kultury, mediów i organizacji pozarządowych.
Audio
  • Relacja z debaty "O wolności człowieka" w Biurze RPO, "Zapraszamy do Trójki - popołudnie", 9.11.2011
Od lewej: Jakub Kloc-Konkołowicz (Instytut Filozofii UW), prof. Irena Lipowicz (Rzecznik Praw Obywatelskich), mec. Jacek Taylor, Magda Jethon (dyrektor Trójki) podczas debaty O wolności człowieka w Biurze RPO
Od lewej: Jakub Kloc-Konkołowicz (Instytut Filozofii UW), prof. Irena Lipowicz (Rzecznik Praw Obywatelskich), mec. Jacek Taylor, Magda Jethon (dyrektor Trójki) podczas debaty "O wolności człowieka" w Biurze RPOFoto: Fot.: PR/Wojciech Kusiński

O tym, że w demokracji wolność łatwo stracić z oczu przypomniał Jakub Kloc-Konkołowicz z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. - Żyjąc w kraju takim, jak nasz, gdzie wolność jest czymś powszednim, zaczynamy jej nie dostrzegać, staje się ona czymś przezroczystym. Dopiero jakieś "zmącenie" tej przezroczystej szyby powoduje, że skupiamy się ponownie na tej wartości, która, jest jak sądzę dla człowieka wartością centralną - mówił filozof.

Magda Jethon, dyrektor Trójki, powiedziała, że kiedy słyszy słowo wolność, do głowy przychodzą jej media publiczne. - Niestety, jest mi bardzo przykro, że przez 20 lat wolności nie dopracowaliśmy się wolnych mediów publicznych. Jest to wina polityków, którzy w dobrej wierze stworzyli Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, a potem mijały lata i okazywało się, że kolejni ich następcy byli albo tak młodzi, że nie pamiętali czasów niewoli i nie cenią wolności, albo pozostali ci zdemoralizowani i im problem wolności nie zaprząta głów - stwierdziła.

 

"O wolności człowieka" to temat debaty, którą zorganizowała prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich wspólnie z Instytutem Filozofii UW oraz Stowarzyszeniem Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. 

 Debata odbyła się w środę, 9 listopada 2011 w Biurze RPO. Było to drugie spotkanie z cyklu debat Jana Nowaka-Jeziorańskiego, będących próbą żywej kontynuacji idei i stylu działania "Kuriera z Warszawy". Udział w dyskusji wzięły wybitne osobowości świata nauki, kultury, mediów i organizacji pozarządowych, takie jak Anda Rottenberg, Magda Jethon, Jakub Kloc-Konkołowicz, mec. Jacek Taylor, Andrzej Wielowieyski.