X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nowe życie Radia Wolna Europa

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2012 19:27
W związku z 60. rocznicą rozpoczęcia nadawania audycji Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa z Monachium Polskie Radio uruchomiło serwis specjalny wolnaeuropa.polskieradio.pl.
Audio
Wywiad z polskim bokserem, Henrykiem Tyczyńskim. Widoczni od lewej: Julian Slaski, Henryk Tyczyński, Tadeusz Nowakowski.
Wywiad z polskim bokserem, Henrykiem Tyczyńskim. Widoczni od lewej: Julian Slaski, Henryk Tyczyński, Tadeusz Nowakowski.Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

60 lat temu nadawanie audycji rozpoczęło Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa. 3 maja 1952 roku w eter popłynęły słowa Jana Nowaka-Jeziorańskiego, pierwszego Dyrektora rozgłośni.

RWE informowało Polaków o wydarzeniach na świecie, w PRL i w obozie państw komunistycznych. Na antenie swoje poglądy prezentowały najwybitniejsze umysły polskiej emigracji, uciekinierzy z kraju, dysydenci. Z Radiem Wolna Europa współpracowali wybitni artyści, uczeni, pisarze i satyrycy, m.in. Brzeziński, Miłosz, Hemar, Herling-Grudziński, Czapski, Wierzyński, Lechoń, Fedorowicz, Kaczmarski, Tyrmand i wielu innych. - Mieliśmy wielkich ludzi za granicą, o ogromnym znaczeniu dla Polski. Transmisja wartości przez Radio Wolna Europa do kraju była nie do przecenienia - podkreśla rolę rozgłośni Władysław Bartoszewski.

W związku z 60. rocznicą rozpoczęcia nadawania audycji Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa z Monachium, Polskie Radio uruchomiło specjalny serwis wolnaeuropa.polskieradio.pl. - Bardzo się cieszę, że udało się po latach przywrócić życie Wolnej Europie. Tak to nazwał dzisiejszy dyrektor RWE, która nadal nadaje w 28 krajach - mówi Andrzej Mietkowski, dziś Dyrektor i Redaktor Naczelny Portalu polskieradio.pl, w przeszłości szef warszawskiego biura Rozgłośni Polskiej RWE, korespondent Wolnej Europy i BBC.

W Polskim Radiu scyfryzowano wszystko to, co zostało po zamknięciu Wolnej Europy. 20 tysięcy archiwalnych dźwięków obrazuje sytuację w Polsce i na świecie - od uruchomienia Rozgłośni 3 maja 1952, aż do zakończenia działalności w połowie lat 90. W sumie pół miliona minut nagrań archiwalnych. To dźwiękowy dokument najważniejszych, często dramatycznych wydarzeń w Polsce – stalinizm, ucieczka pułkownika Światło, aresztowanie prymasa Wyszyńskiego, robotniczy bunt 1970, studencka rewolta 1968, masakra robotników na Wybrzeżu 1970, wybór Papieża, Solidarność, stan wojenny - wreszcie obrady Okrągłego Stołu.

W związku z 60. rocznicą rozpoczęcia nadawania audycji Rozgłośni Polskiej RWE uruchomiliśmy serwis specjalny wolnaeuropa.polskieradio.pl . Zapraszamy do słuchania.

Czytaj także

Radio Wolna Europa wkracza do Polski

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2012 16:36
– To, co przez kilkadziesiąt lat wydawało się abstrakcją, stało się faktem. W Warszawie utworzono placówkę RWE – wspominał w Dwójce Andrzej Mietkowski, współpracownik RWE, BBC i paryskiej "Kultury", Dyrektor i Redaktor Naczelny Portalu polskieradio.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolność w radiowym eterze

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2012 23:00
- Rozgłośnia Polska Radio Wolna Europa było powiewem nadziei zza żelaznej kurtyny - mówił w radiowej Jedynce Andrzej Mietkowski, współpracownik RWE, BBC i paryskiej "Kultury", Dyrektor i Redaktor Naczelny Portalu polskieradio.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radio Wolna Europa wg Nowaka-Jeziorańskiego i Bartoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2012 00:00
Z okazji 60-lecia powstania Rozgłośni Polskiej RWE w "Wieczorze naukowym" przypomnieliśmy fragmenty audycji, której gośćmi byli Jan Nowak-Jeziorański i prof. Władysław Bartoszewski.
rozwiń zwiń