X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Piernik, czyli ciasto z pieprzem

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 14:00
- Dawna legenda głosi, że gdy mistrzowi piernikarskiemu rodziła się córka, to w dniu jej narodzin robiono zaczyn z mąki i miodu, który leżakował aż do dnia jej ślubu - mówi Sumita Mira Sangar z Muzeum Okręgowego w Toruniu.
Audio
Piernik, czyli ciasto z pieprzem
Foto: Glow Images/East News

Katarzyna Balcerzak, cukiernik, tłumaczy, że piernik to staropolska nazwa ciasta piernego, czyli z pieprzem. W mieszance znajdują się cynamon, kardamon, mielone goździki i właśnie odrobina pieprzu.

Jedną z najbardziej strzeżonych tajemnic cukierników jest długość leżakowania ciasta. - Kiedyś leżało nawet rok - zdradza Katarzyna Balcerzak. Sumita Mira Sangar z Muzeum Okręgowego w Toruniu mówi, że po kilku miesiącach było ono tak twarde, że... rozbijano je kilofami i łopatami.  Bardzo często dopiero na etapie rozcierania dodawano przypraw.

Dzieci
Dzieci lepią pierniki, fot.: mat. promocyjne Muzeum Okręgowego w Toruniu

Zapraszamy do zapoznania się ze starym i sprawdzonym przepisem na pierniki pochodzącym z Muzeum Piernika w Toruniu>>>