X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Z gór czasem ludzie nie wracają"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 19:16
- Wiele sukcesów w zdobywaniu świata i pokonywaniu siebie okupionych jest tragedią. Bardzo często się udaje, przeważnie się udaje, ale czasem niekoniecznie - mówiła w Trójce Olga Morawska, żona himalaisty, który zginął w górach w 2009 roku.
Audio
Szczyt Lhotse w Himalajach
Szczyt Lhotse w HimalajachFoto: fot. Jamie O'Shaughnessy/Wikimedia Commons/publ. dom

- Z górami jest tak, że dopóki ktoś odnosi sukcesy, wszyscy świętujemy je razem z nim. Ale gdy okazuje się, że komuś nie udaje się zejść, jak w przypadku Broad Peak, sukces już przestaje być nasz, mówi się o cudzej głupocie, stajemy się bardzo kategoryczni i łatwo nam oceniać. Do niedawna to był nasz, Polaków sukces, a teraz to jest osobista tragedia rodzin - powiedziała w Trójce żona Piotra Morawskiego
Zobacz serwis specjalny: WYPRAWA NA BROAD PEAK>>>
Olga Morawska podkreśliła, że rozumie czym jest pasja, miłość do gór, a "by podbijać świat trzeba mieć w sobie odwagę i odrobinę szaleństwa". - Ci, którzy zostają w domu żyją w napięciu, ale nigdy nie myślą o zakończeniach ostatecznych. Jesteśmy tak zbudowani, że myślimy o pozytywnych zakończeniach, mamy nadzieję. Poza tym, gdy kogoś kochasz to chcesz, by ta osoba się realizowała. I sukcesy tej osoby przeżywamy wspólnie, one wszystkim dają wielką radość. 

Piotr Morawski zdobył 6 ośmiotysięczników, jako pierwszy człowiek zdobył w 2005 roku zimą Sziszapangmę, 14. szczyt świata. Podczas wyprawy na Dhaulagiri w Nepalu spadł w szczelinę. Został z niej wydobyty, ale nie przeżył. Zostawił żonę i dwóch synów. - Takie doświadczenia krytyczne zmieniają życie. To się wydarzyło już prawie 4 lata temu. Wszystko się zmieniło, mam dziś zupełnie inne życie, ale znalazłam w nim sens, mimo wszystko - przyznała w rozmowie z Robertem Kantereitem.

Olga Morawska napisała książkę "Góry na opak, czyli rozmowy o czekaniu" - to wywiady m.in. z rodzinami himalaistów. Stworzyła także Fundację Nagle Sami, by wspierać osoby, które nagle tracą członków rodziny.

Popołudniowego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku między 16 a 19.

Zobacz więcej na temat: Broad Peak Himalaje wypadek

Czytaj także

Broad Peak. "Polscy himalaiści zgubili lokalizator"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 23:05
W związku z zaginięciem na Broad Peak polskich himalaistów pojawiło się wiele pytań. Odpowiedział na nie na portalu Polskiego Związku Alpinizmu Artur Hajzer, kierownik programu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Berbeka miał z Broad Peakiem porachunki

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 19:11
- Ta góra pozostała niezdobyta, bo była niedoceniana, szczególnie jej ostatni odcinek. W potocznym rozumieniu jest łatwiejsza od innych, ale nie można do niej, szczególnie zimą, podejść z nonszalancją - mówił przed rozpoczęciem wyprawy na Broad Peak polski himalaista Maciej Berbeka.
rozwiń zwiń