X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Frankenburger - 250 tys. euro za 140 gramów mięsa

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 19:00
5 sierpnia 2013 roku W Londynie odbyła się historyczna degustacja pierwszego wytworzonego w laboratorium hamburgera. To dzieło naukowców z Uniwersytetu w Maastricht.
Audio
  • Frankenburger - 250 tys. euro za 140 gramów mięsa (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Historyczny burger z próbówki, 5.08.2013
Historyczny burger z próbówki, 5.08.2013Foto: Fot.: PAP

Tłumaczą oni, że mięso wytworzone z komórek macierzystych krowy jest odpowiedzią na rosnący deficyt żywności na świecie. Produkcja hamburgera z probówki, czy burgera in vitro - bo różnie jest nazywany przez media - jest przyjazna środowisku i ma być tańsza od produkcji tradycyjnej.

Holenderski genetyk Mark Post z uniwersytetu w Maastrich wyhodował 3 tysiące miniaturowych włókien wołowiny z komórek macierzystych krowy. Eksperyment kosztował ćwierć miliona funtów, był to więc najdroższy hamburger w historii taniej żywności.

Mięso jest nieco oślizłe i ma szarawy odcień, ale profesor Mark Post twierdzi, że jest to zdecydowanie produkt z przyszłością, bo światowe rolnictwo już wkrótce nie będzie w stanie zaspokoić zapotrzebowania ludzkości na mięso.

Już obecnie 70 procent wszystkich gruntów rolnych służy hodowli zwierząt - czy to jako pastwiska, czy pod uprawy pastewne. Holenderski naukowiec ma nadzieję, że masowa produkcja mięsa z probówki byłaby tańsza niż pierwszego Frankenburgera. Każdy kilogram mięsa z normalnej hodowli wymaga 10 kilogramów paszy, mięso z hodowli laboratoryjnej tylko dwóch - dla krów -dawczyń komórek macierzystych. Na taką hodowlę zużywałoby się o 45% mniej energii i 99% mniej ziemi, a emisje gazów cieplarnianych zmniejszyłyby się o 78 do 95%.
By otrzymać atest na takie sztuczne mięso, naukowcy musieliby jednak udowodnić, że ma ono te same własności odżywcze co prawdziwe, i że nie jest szkodliwe dla zdrowia.

- To nie jest nowy pomysł, już w 1932 roku Winston Churchill snuł wizję hodowania kurzych piersi czy udek zamiast całych kur - mówi Magdalena Karczewska. Co o Frankenburgerze myślą polscy naukowcy? Zapraszamy do wysłuchania dźwięku.

(IAR/pg)

Zobacz więcej na temat: ekologia zdrowie żywność

Czytaj także

Sprawdź, które jajka jeść a których nie

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2010 16:34
Jakie jaja wybrać, by były smaczne, zdrowe i dobrej jakości? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na oznaczenia i numer na skorupce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problemy ludzkości. Zdrowie w punkcie krytycznym

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2012 20:18
Za duża konsumpcja w bogatych krajach oraz przeludnienie w państwach biednych - to problemy, z którymi pilnie musi poradzić sobie ludzkość, by doprowadzić do zrównoważonego rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zobacz z czego robią parówki, bo nie z mięsa

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 20:18
Etyka nie jest mocną stroną firm z sektora żywności - uważa profesor Stanisław Kowalczyk - Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno Spożywczych.
rozwiń zwiń