X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polskie obchody 30-lecia hiszpańskiej wojny domowej

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2011 10:00
W kwietniu 1966 roku Warszawa rozpoczyna obchody 30 rocznicy wojny domowej na Półwyspie Iberyjskim.
Audio


W Filharmonii Narodowej odbywa się uroczyste posiedzenie Polskiego Komitetu Solidarności z Ludem Hiszpanii. Zebrani przyjęli gorąco słowa przedstawiciela Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Hiszpanii, który mówił o aktualnym programie walki swego narodu z faszystowskim reżimem.

Uroczyste spotkanie zamyka przemówienie wicepremiera PRL Eugeniusza Szyra, który jako członek Brygad Międzynarodowych uczestniczył w walkach na Półwyspie Iberyjskim. Mówca podkreśla, że to w Hiszpanii rozegrał się pierwszy akt ostatniej wojny światowej. Historia kraju byłaby uboższa, gdyby zabrakło Polaków tam, gdzie decydowały się losy świata. Przypomina, że "no pasarán" – "nie przejdą" było hasłem międzynarodowego ruchu, który chciał zagrodzić drogę faszyzmowi.

Szyrowi wraz z innymi towarzyszami broni przyznano w październiku 1966 roku Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla Warszawy.

W 1996, w 60 rocznicę wybuchu hiszpańskiej wojny wszyscy weterani Brygad Międzynarodowych otrzymują honorowe obywatelstwo Hiszpanii.

Podczas iberyjskiego konfliktu (1936-1939) siły republikańskie starły się z faszystowskimi oddziałami generała Francisco Franco, późniejszego wieloletniego dyktatora kraju.

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Tym żył świat" można słuchać od wtorku do piątku o godzinie 9.15. Zapraszają Michał Nogaś i Wojciech Włodarczyk.

(dmc)

Czytaj także

Franco stracił tytuły

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2009 12:30
Wojskowemu dyktatorowi Hiszpanii odebrano tytuły honorowego burmistrza i honorowego obywatela Madrytu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Walka o Hiszpanię, 1936-39"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2009 21:00
Dziś w klubie Trójki Antony Beevor, brytyjski historyk, promujący właśnie swoją najnowszą książkę "Walka o Hiszpanię, 1936-39"
rozwiń zwiń