Leopold Stokowski w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2011 09:30
Jest połowa maja 1959 roku. Warszawę odwiedza dawno oczekiwany gość. Słynnego dyrygenta witają wszyscy najważniejsi polscy muzycy.
Audio

Leopold Stokowski przychodzi na świat jako Antoni Stanisław Bolesławowicz w kwietniu 1882 roku, w Londynie. Szkoli się w tamtejszej Royal College of Music, a w roku 1905 wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych.

Początkowo pracuje w nowojorskim kościele Św. Bartłomieja jako organista i kierownik chóru. W 1908 zaczyna dyrygować Cincinnati Symphony Orchestra. W 1912 zostaje  kierownikiem Philadelphia Orchestra.

W 1939 roku podpisuje z wytwórnią Walta Disneya kontrakt na stworzenie muzyki do filmu "Fantazja". Trzy lata później otrzymuje honorowego Oscara za wkład w realizację pełnometrażowego filmu animowanego.

Od końca lat 40. jest głównym dyrygentem Filharmonii Nowojorskiej. W czasie, kiedy odwiedza Polskę jest dyrektorem Orkiestry Symfonicznej w Houston.

Ponownie Leopold Stokowski przyjeżdża do Polski w roku 1960. Umiera na zawał serca 13 września 1977 roku.

 

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Tym żył świat" można słuchać od wtorku do piątku o godzinie 9.15. Zapraszają Wojciech Włodarczyk i Michał Nogaś.

(pg)