X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pierwsze wodowanie SS Sołdka

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2011 10:17
Jest październik 1949 roku. W pierwszy rejs z Gdańska do Szczecina rusza SS Sołdek. To pierwszy po II wojnie światowej zbudowany całkowicie w Polsce statek pełnomorski.
Audio

Media podkreślają, że pierwszy rejs Sołdka to wydarzenie, które poruszyło wszystkich. Prace przy budowie statku rozpoczynają się we wrześniu 1987 roku, powstaje w Stoczni Gdańskiej.

Statek otrzymuje imię na cześć przodownika pracy, trasera stoczni Stanisława Sołdka. Matka chrzestną jest Helena, żona robotnika. Niesienie bandery ma miejsce na szczecińskich Wałach Chrobrego.

Polskie Radio relacjonuje całą uroczystość. Pierwszy na mostek wszedł minister żeglugi Adam Rapacki. Gdy mija piętnaście lat od chwili wodowania Sołdka i rozpoczęcia normalnej pracy przez zakład w roku 1963 Polskie Radio odwiedza Stocznię Gdańską, w której praca wre.  Wśród wykonanych przez nią statków znajduje się, miedzy innymi, dwadzieścia osiem kolejnych rudowęglowców.

Inżynier Sołdek mający już za sobą epizod poselski w latach 1952-56 mówi reporterowi, że dzisiejsze przeżycie przypomina mu dzień wodowania statku z jego imieniem. Pięć lat później, w połowie września 1968 roku SS Sołdek ma problemy. Wysyła sygnał SOS. W czasie silnego sztormu na Bałtyku do maszynowni parowca wdziera się woda. Akcja ratownicza kończy się sukcesem.

Statek pływa jeszcze przez kilkanaście lat. Opuszczenie bandery następuje 30 grudnia 1980 roku. Od lipca 1985 roku Sołdek jest eksponatem w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku.  

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Tym żył świat" można słuchać od wtorku do piątku o godzinie 9.15. Zapraszają Michał Nogaś i Wojciech Włodarczyk.

(dmc)