W Białymstoku niewidomi mogą się cieszyć operą

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 11:57
Białostocka fundacja Audiodeskrypcja od lat zabiega o to, żeby osoby niewidome mogły odbierać i cieszyć się sztukami wizualnymi. Ostatnio zapisała na koncie kolejny sukces - na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej został wystawiony po raz pierwszy w Polsce musical z audiodeskrypcją. Był to "Upiór w operze".
Audio
  • Na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej został wystawiony po raz pierwszy w Polsce musical z audiodeskrypcją (Na wyciągnięcie ręki/Trójka)
W Białymstoku niewidomi mogą się cieszyć operą
Foto: Glow Images/East News

Tomasz Strzymiński, prezes fundacji, nie ukrywa wielkiej radości i dumy z powodu tego wydarzenia. - O audiodeskrypcję do opery staraliśmy się od 2007 roku. Gdy dowiedzieliśmy się o planach budowy nowego budynku dla Opery i Filharmonii Podlaskiej, spotkaliśmy się z władzami i osobami decyzyjnymi, przedstawiliśmy nasz projekt i udało się to z powodzeniem sfinalizować - mówi gość Trójki.
Białostocki budynek spełnia wszystkie wymogi, pozwala cieszyć się kulturą na najwyższym poziomie również osobom niepełnosprawnym. Obiekt był nagradzany w różnych konkursach architektonicznych.
"Upiór w operze" był pierwszym musicalem, którym mogły w pełni cieszyć się także osoby niewidome. Barbara Szymańska z fundacji Audiodeskrypcja wspomina, że w dniu premiery była bardzo wzruszona. - To był fantastyczny kontrast: móc uczestniczyć w tym z audiodeskrypcją, mając w pamięci też to, jak było bez niej. Zupełnie inny rodzaj doznania.
Audiodeskrypcja to przekazywany drogą słuchową, werbalny opis treści wizualnych osobom niewidomym i słabowidzącym. Stosuje się go w kinach, muzeach, galeriach, ale i na imprezach sportowych. Coraz więcej klubów piłkarskiej Ekstraklasy udostępnia tę funkcję na swoich stadionach.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotowała Elżbieta Korczyńska.
"Na wyciągnięcie ręki" na antenie Trójki w każdy poniedziałek o godz. 18.35.
(ac/mk)

Czytaj także

Audiodeskrypcja, czyli jak odmalować piękno świata niewidomym

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 04:00
Osoby z dysfunkcjami sensorycznymi też chcą chodzić do kina, teatru, na wystawy i czerpać w pełni z życia kulturalnego. Dzięki audiodeskrypcji jest to możliwe. Jak są przygotowywane tego typu opisy i dlaczego jest to tak ważne - o tym rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzea wreszcie dla wszystkich. Zero barier dla niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 03:54
W Polsce niewielka liczba muzeów jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Projekt "Zero barier - muzea dla niepełnosprawnych" ma to zmienić. Jak?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dymna" - biografia znakomitej aktorki i szlachetnego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 09:42
Książka Elżbiety Baniewicz to fascynujący portret jednej z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych, a zarazem osoby oddanej innym, szczególnie chorym i niepełnosprawnym, dla których założyła fundację.
rozwiń zwiń