Szybciej zdiagnozują dysleksję

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2010 13:40
Nauczyciele są szkoleni, jak zdiagnozować dysleksję i jak pracować z uczniami, dotkniętymi tym zaburzeniem.
Audio

Rocznie poradnie psychologiczno-pedagogiczne wydają ponad 130 tysięcy opinii o specyficznych trudnościach w uczeniu się (dysleksji, dysortografii, dyskalkulii).  W przyszłym roku szkolnym wejdą w życie regulacje pomagające uczniom z takimi właśnie problemami.


Opieką zostaną otoczeni już pierwszoklasiści. - Pierwsze obserwacje nauczycieli w codziennej pracy, pozwolą na szybkie reagowanie szkoły i udzielenie pomocy jak najwcześniej – mówi Emilia Wojdyła, zastępca dyrektora Departamentu Zwiększania Szans Edukacyjnych Ministerstwa Edukacji Narodowej.


W przypadku tych uczniów, u których dysfunkcje dopiero się pojawiają, będzie można je szybko wyeliminować. Kiedy problem okaże się  bardziej złożony, będzie można bez zwłoki przeprowadzić specjalistyczną diagnozę w poradni psychologiczno-pedagogicznej


Szkoły mają być przygotowani na te zmiany. - Właśnie w tej chwili rozpoczynają się spotkania w całej Polsce, przygotowujące nauczycieli do tego jak pracować z uczniem, mającym takie trudności w szkole – zapewnia Emilia Wojdyła.


Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada też ściślejszą współpracę z rodzicami. Będą m.in. zapraszani na spotkania zespołów pracujących z ich dziećmi.

 

Audycji "Na wyciągnięcie ręki" można słuchać w poniedziałki o 18.35.

Czytaj także

Zespół stresu pourazowego oraz "ślepota słów"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2010 20:10
W "Wieczorze odkrywców" dwa tematy: PTSD (zespół stresu pourazowego) oraz podłoża dysleksji.
rozwiń zwiń