Polska nie dba o chorych na stwardnienie rozsiane

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2011 22:08
- Mamy leczonych ok. 7, 8 proc. pacjentów, podczas gdy w innych krajach Unii Europejskiej leczeni są wszyscy, którzy się kwalifikują do terapii - mówi Anna Gryżewska, sekretarz generalny Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.
Audio

W Polsce jest ok. 50 tys. osób chorych na stwardnienie rozsiane (SM). Krzysztof Ciupek, student biotechnologii cierpiący na SM od pięciu lat, podkreśla, że problemy wszystkich chorych są podobne. - Ciężko otrzymać leczenie albo trzeba się bardziej rozchorować, żeby otrzymać je ponownie - mówi.

Obecnie w Polsce leczenie interferonem jest refundowane przez 3 lata. Mogą je otrzymać osoby, które spełniają określone warunki. Zgodnie z nimi, np. osoby powyżej 40. roku życia oraz cierpiące na lekką postać choroby nie mają szans na refundację leku, który miesięcznie kosztuje kilka tysięcy złotych.

Krzysztof Selmaj, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, podkreśla, że choć leczenie chorych na stwardnienie jest drogie, to i tak przekłada się na ogólną korzyść dla społeczeństwa. Im człowiek jest sprawniejszy fizycznie, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że odejdzie z pracy i pójdzie na rentę.

O zdrowie swoich obywateli dba większość  państw naszego kontynentu. - W 72 proc. krajów europejskich nie ma żadnego ograniczenia w dostępie do leków najnowszej generacji, tylko w siedmiu jest z tym problem. Niestety, w tym w Polsce - mówi Christoph Thalheim, sekretarz generalny Europejskiej Platformy Stwardnienia Rozsianego.

Prof. Danuta Ryglewicz, krajowy konsultant w dziedzinie neurologii, ma dla chorych i ich najbliższych dobre wieści. - Pani minister zaakecptowała i podpisała zmodyfikowany program leczenia chorych ze stwardnieniem rozsianym - wyjaśnia.

Jeżeli program wejdzie w życie, chorzy, którzy pozytywnie zareagowali na lek, będą mogli ubiegać się o jego refundację na kolejne dwa lata. Nie jest to idealne rozwiązanie, gdyż lek powinien być podawany choremu tak długo, jak ten na niego dobrze reaguje. Na szczęście nowy projekt wyklucza dyskryminację osób powyżej 40. roku życia.

 

W audycji wypowiadali się także: Sergiusz Jóźwiak, krajowy konsultant w dziedzinie neurologii dziecięcej oraz chorzy na SM.

Wszelki informacje przydatne chorym z SM można znaleźć na stronie Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego: www.ptsr.org.pl.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Na wyciągnięcie ręki" można słuchać w każdy poniedziałek o godzinie 18.35.

(pg)

Czytaj także

Żegnaj smutku stwardnienia rozsianego

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2010 11:37
Chorzy na stwardnienie rozsiane siedmiokrotnie częściej niż reszta społeczeństwa popełniają samobójstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Państwo wypina się na chorych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2011 15:30
- Polska jest jedynym krajem, gdzie chory jest pozostawiony sam sobie. Nazwałabym to zabawą w Boga – mówi Anna Bartuszek, chora na stwardnienie rozsiane, która żyje dzięki ludziom dobrej woli.
rozwiń zwiń