Małopolska czeka na niepełnosprawnych turystów

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 15:01
Punkty Informacji Turystycznej w regionie przygotowały specjalne udogodnienia dla osób niewidomych i słabowidzących.
Audio
Małopolska czeka na niepełnosprawnych turystów
Foto: fot. krakow.pl

Małopolska jest pierwszym regionem, który postanowił całościowo wyjść naprzeciw niepełnosprawnym turystom.

- Jednym z elementów tego systemu jest projekt polegający na wykorzystaniu specjalnych technik do tego, by osoby niewidome i słabowidzące mogły zapoznać się z atrakcjami turytstycznymi Małopolski - mówi Anna Niedźwieńska, wicedyrektor Departamentu Turystyki, Sportu i Promocji przy Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie.

Dla niepełnosprawnych turystów dostępne są pocztówki dźwiękowe, na których można usłyszeć np. ogień, którym zionie Smok Wawelski. Dostępne są także wypukłe mapy i grafiki, a nawet makiety w miniaturze.

- Czuję się pełnowartościowym turystą, teraz mogę mieć wyobrażenie jak przedstawia się układ ulic - mówi niewidomy nauczyciel i alpinista Łukasz Żelechowski.

Barbara Planta, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie podkreśla, że poznanie ucznia niewidomego kończy sie tam, gdzie sięgają jego ręce. - W momencie, gdy dysponujemy makietami, możemy uczniom "pokazać" jak wyglądają Sukiennice czy Kościół Mariacki - opowiada.

W największych jednostkach Informacji Turystycznej  (Kraków, Oświęcim, Wadowice, Nowy Sącz, Zakopane, Tarnów) utworzone zostały specjalne stanowiska dla osób niepełnosprawnych wyposażone w specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu osoby niepełnosprawne mogą samodzielnie przeglądać lub pobierać interesujące ich materiały np. w postaci wydruków lub nagrań MP3.

Audycji "Na wyciągnięcie ręki ..." można słuchać w każdy poniedziałek o godz. 18.35. Zapraszamy.

(asz)

Czytaj także

Dokąd na wakacje na wózku? Nowy portal

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2011 16:05
Niepełnosprawni podróżnicy będą się na nim wymieniać informacjami o przyjaznych dla nich obiektach hotelowych i atrakcjach turystycznych.
rozwiń zwiń