X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wybory na Ukrainie coś zmienią? "Zależy gdzie zapytać"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 17:52
W Kijowie można odnieść wrażenie, że to zupełnie inne wybory niż wcześniejsze. Ale już na wschodzie Ukrainy takiej wiary w przyszłość nie ma - relacjonują korespondenci Polskiego Radia.
Audio
  • Wybory na Ukrainie coś zmienią? "Zależy gdzie zapytać" (Raport o stanie świata/ Trójka)
Przygotowania do wyborów idą pełną parą, lokale wyborcze mają być gotowe na czas
Przygotowania do wyborów idą pełną parą, lokale wyborcze mają być gotowe na czas Foto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zaapelował do Ukraińców, by wzięli udział w niedzielmych wyborach do Rady Najwyższej. Z ponad 50 partii politycznych szanse na wejście do Werchownej Rady Ukrainy ma około 8 ugrupowań. Według badań, Front Ludowy Arsenija Jaceniuka może zdobyć w wyborach parlamentarnych na Ukrainie ok. 7-10 proc. głosów. Na największe poparcie może liczyć Blok Petra Poroszenki - sondaże przewidują ok. 20 procent poparcia. Głosowanie nie jest organizowane na zajętym przez Rosję od marca Krymie i w Donbasie na wschodzie kraju, gdzie trwa konflikt z separatystami wspieranymi przez wojska rosyjskie.

Wybory na Ukrainie - zobacz serwis specjalny >>>

A jak wygląda kampania wyborcza? Grzegorz Ślubowski i Michał Żakowski w obserwują ją Słowiańsku, a Maciej Jastrzębski na Krymie. - Najważniejsze jest to, że wybory mają zmienić działanie elit ukraińskich. Mają zerwać z tradycją skorumpowanych działaczy, którzy w polityce chcą tylko zarabiać pieniądze. I sondaże wskazują, że ludzie faktycznie uwierzyli w takie obietnice prezydentowi Poroszence, bo jego blok zdecydowanie prowadzi - mówi Grzegorz Ślubowski.

Korespondent dodaje, że w Kijowie można odnieść wrażenie, że te wybory naprawdę są inne i mogą coś zdziałać. Ale już na wschodzie, blisko rejonów walk, wygląda to inaczej. - Mamy tu wrażenie, jakby czas się zatrzymał i cały czas bardzo liczą się powiązania oligarchiczno-rodzinne jeszcze z czasów Janukowycza - dodaje Ślubowski.

WOJNA NA UKRAINIE: serwis specjalny >>>

Mieszkańcy Krymu oraz kontrolowanych przez separatystów terytoriów obwodu donieckiego i ługańskiego będą mogli wziąć udział w głosowaniu na terenach znajdujących się pod kontrolą legalnych władz Ukrainy. - Ludzie na Krymie mają nadzieję, że w sklepach pojawi się wreszcie coś więcej niż woda mineralna, że będą produkty z Unii Europejskiej, a może nawet z Rosji. Tu nie ma dyskusji o wyborach, jakby to nie działo się tuż za granicą tymczasową. I jakby nie dotyczyło Ukrainy, która przez lata była matką, albo jak mówią niektórzy macochą, dla Krymu. W świadomości ludzi tutaj te wybory nie istnieją - opowiada Maciej Jastrzębski.

A oto pozostałe tematy, które poruszyliśmy w audycji:

  • Szwedzi kończą poszukiwania okrętu, który ponoć znalazł się na ich wodach terytorialnych. Kto i w co gra na Bałtyku?
  • Czy wszystkie dzieci funkcjonariuszy enerdowskiej policji politycznej były bite i poniewierane przez ojców? Z właśnie opublikowanej książki na ten temat wynika że wszystkie. Dlaczego kolejne pokolenie niemieckich dzieci nienawidzi swoich rodziców?
  • Sparaliżowany pacjent po eksperymentalnej operacji we Wrocławiu odzyskał częściową sprawność w nogach. Czyj to sukces i czy zwiastuje przełom w medycynie?

"Raportu o stanie świata" można słuchać w soboty od godz. 14.05 do 15.00. Audycję przygotował i prowadził Dariusz Rosiak.

(ei/fbi)

Czytaj także

Wybory parlamentarne na Ukrainie: kto zwycięży? Koniec kampanii wyborczej

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 07:27
O północy na Ukrainie zakończyła się kampania wyborcza. Należała do najspokojniejszych od lat. Władze centralne i lokalne nie mówią już Ukraińcom na kogo głosować, spadła liczba przekupstw i pobić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory na Ukrainie: apel Jaceniuka, wojskowi na listach, "cisza" na Krymie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 14:50
Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zaapelował do Ukraińców, by wzięli udział w niedzielnych wyborach do Rady Najwyższej. - Stawka tych wyborów jest zbyt wysoka, by pozostać w domu - przekonuje szef rządu.
rozwiń zwiń