Znów niespokojnie na Synaju. "Tam trwa wojna"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2015 15:10
- Od dwóch lat na półwyspie Synaj trwa lokalna wojna. Pomiędzy dżihadystami, chociaż zmieniają się ich nazwy, a wojskiem egipskim - mówiła w Trójce Patrycja Sasnal.
Audio
  • Goście Pawła Drozda m.in. o sytuacji na Synaju, atmosferze w Grecji przed referendum i bardzo groźnej fali upałów (Raport o stanie świata/ Trójka)
Prezydent Egiptu przybył z niezapowiedzianą wizytą na półwysep Synaj. Jak informuje jego kancelaria, Abdel Fattah al-Sisi ma dokonać przeglądu wojsk, które tam stacjonują
Prezydent Egiptu przybył z niezapowiedzianą wizytą na półwysep Synaj. Jak informuje jego kancelaria, Abdel Fattah al-Sisi ma dokonać przeglądu wojsk, które tam stacjonująFoto: PAP/EPA/OFFICE OF THE EGYPTIAN PRESIDENT

Ekspertka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych tłumaczyła, że jedną stroną konfliktu jest "lokalna, zubożała, zapomniana przez centralę ludność, która głównie zajmuje się przemytem". - Z drugiej strony jest wojsko egipskie, które walczy z nimi ciągle, niezależnie od tego, kto sprawuje władze w Kairze - powiedziała.

Do czego dążą dżihadyści z Synaju? - Teraz rzekomo chcą ustanowienia kalifatu, chcą Państwa Islamskiego na swoim terytorium. Ale chcą też pewnej ideologii, która jest bardzo skrajnym rozumieniem islamu i jego wynaturzeniem - tłumaczyła.

Egipskie wojsko twierdzi, że kontroluje Synaj. Patrycja Sasnal tłumaczy jednak, dlaczego takie zapewnienia nie mają racji bytu i wyjaśnia zawiłości relacji państw i organizacji na Bliskim Wschodzie.

W "Raporcie o stanie świata" poruszyliśmy także następujące tematy:

  • na dzień przed referendum rośnie temperatura polityczna w Atenach; Grecy mają wypowiedzieć się w kwestii reform i oszczędności, których oczekują ich wierzyciele. Strefa euro zbliża się do ostrego zakrętu;
  • fala upałów w Pakistanie pozbawiła życia co najmniej 1000 osób. A to wszystko w czasie ramadanu i w państwie, w którym woda jest rzadkim dobrem;
  • rosyjska policja zamierza się zmienić. Chodzi nie tylko o zakres jej praw i obowiązków, ale i o opinię wśród rodaków;
  • dziennikarka, która w Korei Północnej uczyła języka angielskiego, napisała książkę o życiu w świecie komunistycznego terroru. Suki Kim opowiedziała o jej powstawaniu, a także o mentalności Koreańczyków i o rzeczywistości w ich kraju.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata

Prowadzi: Paweł Drozd

Goście: Patrycja Sasnal (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Maciej Jastrzębski (korespondent Polskiego Radia w Moskwie), Agnieszka Kuszewska (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, autorka książki "Zrozumieć Pakistan"), Suki Kim (autorka książki "Pozdrowienia z Korei. Uczyłam dzieci północnokoreańskich elit")

Data emisji: 4.07.2015

Godzina emisji: 14.05

ei/mk

Czytaj także

Polka, która przekształca pustynię w urodzajną farmę

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 13:00
Katarzyna Starosta od kilku lat na egipskiej prowincji tworzy farmę. Wydziera pustyni kolejne fragmenty terenu i uprawia na nich rośliny. Brakuje wody, brakuje prądu, brakuje pieniędzy. Są za to zaangażowanie, pasja i wiara w to, że warto.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pozdro z KRLD, czyli jak wygląda Korea Północna

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 17:00
- Podczas wycieczki do Korei zawsze się coś dzieje i zawsze jest to dziwne, ciekawe, niezwykłe i nowe. Przede wszystkim nowe - mówi autor bloga "Pozdro z KRLD" Emil Truszkowski.
rozwiń zwiń