Były szef Mossadu: niszczenie Hamasu nazywamy "przycinaniem trawy"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2015 17:57
- Przez ćwierć wieku istnienia Hamas przetrwał nasze próby zniszczenia ich przywództwa. Za każdym razem, kiedy to ugrupowanie zaczyna odrastać, bierzemy kosiarkę i przycinamy trawę do właściwego poziomu - mówi Efraim Halevy.
Audio
  • Były szef Mossadu: niszczenie Hamasu nazywamy "przycinaniem trawy" (Raport o stanie świata/Trójka)
Strefa Gazy. Ruiny budynków zniszczonych w roku 2014 w wyniku konfliktu Izraela z Hamasem
Strefa Gazy. Ruiny budynków zniszczonych w roku 2014 w wyniku konfliktu Izraela z HamasemFoto: PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Gość Dariusza Rosiaka dodaje, że "Hamas wykazuje niezwykłe zdolności przetrwania w niezmiernie trudnych okolicznościach" i przekonuje, że obecnie - choć obie strony temu zaprzeczają - trwają rozmowy pokojowe między palestyńskimi i izraelskimi władzami. W audycji podaje również dwa powody blokujące zawarcie porozumienia między stronami konfliktu.

W rozmowie z Dariuszem Rosiakiem były szef izraelskiej służby wywiadowczej (1998-2002), a obecnie ekspert ds. bezpieczeństwa, ocenia także, kto jest odpowiedzialny za obecną wojnę w Syrii i części Iraku. - Odpowiedzialność ponoszą poprzednie reżimy autorytarne, które wywołały arabską wiosnę ludów - mówi i zaznacza, że niebagatelne znaczenie ma również religia, która "na Bliskim Wschodzie nie jest zjawiskiem łagodnym" i "wymusza postawy zgodne z jedną linią, a odrzuca inne". Przekonuje, że chodzi przede wszystkim o islam.

Efraim Halevy podsumowuje w audycji rolę zachodnich mocarstw w konfliktach na Bliskim Wschodzie i wyjaśnia, dlaczego rozwiązanie kryzysu imigracyjnego nie powinno być problemem Europy Zachodniej. Odpowiada również na pytanie, dlaczego Mossad zabija Palestyńczyków w tajnych operacjach, łamiąc prawo międzynarodowe.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: Dariusz Rosiak  
Goście: Efraim Halevy (były szef Mossadu)
Data emisji: 12.09.2015
Godzina emisji14.05

mk/mp

Czytaj także

Imigranci zalewają Europę. Co zrobi Unia?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 04:51
- Problem z imigrantami wziął się z politycznej nieodpowiedzialności Unii Europejskiej i europejskich polityków, którzy ponieśli porażkę w kwestii polityki sąsiedztwa - uważa dr Marek Cichocki, politolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reakcje świata na kryzys humanitarny

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2015 17:50
- Żaden Syryjczyk nie wróci dobrowolnie do Syrii, bo to oznacza dla niego wyrok śmierci - uważa Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.
rozwiń zwiń