Najbardziej wstrząsające zdjęcia świata. Czy coś zmieniają?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2016 16:18
- Często bywa tak, że przez zbieg okoliczności obraz poraża cały glob. Natomiast pewnie za długo żyję, żeby powiedzieć, że jakaś fotografia zmieni świat - mówił w Trójce dokumentalista Maciej Drygas.
Audio
  • Goście Dariusza Rosiaka m.in. o sile zdjęć i o sytuacji w Turcji oraz Brazylii (Raport o stanie świata/ Trójka)
Zdjęcie tragicznie zmarłego Alana Kurdiego błyskawicznie stało się znane na całym świecie. W porcie we Frankfurcie nad Menem powstał poświęcony pamięci chłopca mural
Zdjęcie tragicznie zmarłego Alana Kurdiego błyskawicznie stało się znane na całym świecie. W porcie we Frankfurcie nad Menem powstał poświęcony pamięci chłopca mural Foto: Frank C. Müller, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47487290

Pretekstem do rozmowy było zdjęcie Omrana Daqneesha. Obraz przedstawiający przerażonego i rannego 5-latka z Syrii stał się symbolem cierpienia jego miasta - Aleppo.

Fotografia obiegła cały świat podobnie, jak blisko rok temu zdjęcie 3-letniego Alana Kurdiego, który utonął próbując z rodziną dostać się do Europy.

- Fotografie i obrazy mogą dać sygnał emocjonalny, ale na chwilę. Do zmiany świata potrzeba znacznie więcej - uważa gość Trójki. Maciej Drygas wspólnie z prowadzącym audycję Dariuszem Rosiakiem zastanawiał się też m.in. nad tym, czy we współczesnym świecie tylko bardzo brutalne i mocne zdjęcia są w stanie poruszyć odbiorcę. O takich przykładach "pornografii śmierci" i o historii najbardziej wstrząsających zdjęć usłyszeć można w dołączonym nagraniu.

Oto pozostałe tematy, które poruszyliśmy w audycji:

  • Turcja aktywnie włącza się do wojny w Syrii. Dlaczego? I kto na tym zyska?
  • Olimpiada za nami, ale Brazylijczycy dopiero teraz żyją swoją prawdziwą pasją sportową. W Rodeo Borretos uczestniczy 250 tys. ludzi, a na trybunach nie ma wolnych miejsc.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Maciej Drygas (reżyser i dokumentalista), Jan Natkański (znawca Biskiego Wschodu), Bartłomiej Rabij (RadioBrazylia.pl)
Data emisji: 27.08.2016
Godzina emisji: 14.07

ei/kul

 

Czytaj także

Jakie jest rozwiązanie kryzysu migracyjnego? I czy jest?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2016 11:43
Blisko rok temu kanclerz Angela Merkel powiedziała, że kryzys migracyjny to największe wyzwanie dla Europy. Większe niż kryzys finansowy czy Brexit. Jak diagnoza problemu wygląda dziś?
rozwiń zwiń