Jak zapamiętamy Zbigniewa Brzezińskiego?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 16:33
- Był to i politolog i zaangażowany polityk oraz intelektualista. Z jednej strony wybitny Amerykanin, a z drugiej wybitny Polak, bo nigdy nie wyzbył się swoich korzeni - mówiła o Zbigniewie Brzezińskim politolog dr Agnieszka Bryc.
Audio
  • Wspomnienie o prof. Z. Brzezińskim (Raport o stanie świata/ Trójka)
Profesor Zbigniew Brzeziński zmarł w nocy z 26 na 27 maja 2017 roku. Miał 89 lat
Profesor Zbigniew Brzeziński zmarł w nocy z 26 na 27 maja 2017 roku. Miał 89 latFoto: PAP/Jacek Turczyk

A za co ona osobiście zapamięta Zbigniewa Brzezińskiego? - Najbardziej za to, że miał on wyjątkową umiejętność szerokiego spojrzenia na sprawy międzynarodowe. Miał też bardzo jasne i klarowne poglądy, czego dziś nam brakuje. Do tego był bardzo przywiązany do kwestii demokratycznych i związanych z wartościami - mówiła.

Amerykanista dr Marcin Fatalski podkreślał natomiast zasługi Brzezińskiego na polu zmiany podejścia polityków do Związku Radzieckiego i całego obozu wschodniego. - Brzeziński już w okresie prezydentury Kennedy'ego starał się uczulić administrację amerykańską na nieco inne spojrzenie. (…) Dla niego zawsze celem było, w jakiejś perspektywie czasowej, rozmontowanie imperium radzieckiego. Wierzył, że ono się skończy - mówił Marcin Fatalski.

Czytaj też
brzezinski1200.jpg
Nie żyje prof. Zbigniew Brzeziński. "Odszedł wielki Polak"

Goście Dariusza Rosiaka wskazywali też różnice i podobieństwa między Zbigniewem Brzeziński a Henrym Kissingerem, a także mówili o największych osiągnięciach i tematach uznawanych za porażki Brzezińskiego. W trakcie rozmowy połączyliśmy się też z korespondentem Polskiego Radia w Waszyngtonie. Marek Wałkuski opowiadał, jak śmierć Brzezińskiego została przyjęta w USA i kim był on dla Amerykanów.

Oto pozostałe tematy, które poruszyliśmy w audycji:

  • Pierwsza podróż zagraniczna prezydenta Trumpa. USA chcą zmieniać Bliski Wschód i NATO. Czy znajda zrozumienie u sojuszników?
  • Po zamachu w Manchesterze:  skąd się biorą dżihadyści w Europie?
  • Reporter Ed Vulliamy o fiasku globalnej polityki antynarkotykowej i wojnie w Meksyku (rozmawiała Agata Kasprolewicz).

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście:
dr Agnieszka Bryc (politolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu), dr Marcin Fatalski (amerykanista z Uniwersytetu Jagiellońskiego), Marek Wałkuski (korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie), Wojciech Cegielski (korespondent Polskiego Radia), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli) 
Data emisji: 27.05.2017
Godzina emisji: 14.07

ei/kul

Czytaj także

"Wojna celna USA-Meksyk to koszmar dla obu stron"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 18:44
- Jeśli Trump narzuci cło na towary z Meksyku, to zaszkodzi też Amerykanom, dlatego że eksport Meksyku do Stanów to nie jest monokultura, ale cała gama produktów - mówił w Dwójce Maciej Stasiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek w Egipcie broni Koptów. Kim oni są?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2017 15:00
- To fascynująca wspólnota, stosunkowo niewielka, licząca maksymalnie około 10 procent mieszkańców Egiptu. Ci ludzie sami się nazywają potomkami faraonów. To żywy zabytek Egiptu - mówi prof. Piotr Briks, biblista. 
rozwiń zwiń