Wielka Brytania w przeddzień ważnych wyborów

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 16:20
Wielka Brytania przeżywa największą zmianę relacji z Europą od czasu odłączenia Kościoła Anglii od Rzymu przez Henryka VIII. Po co Brytyjczykom Brexit?
Audio
  • Wielka Brytania w przeddzień ważnych wyborów (Raport o stanie świata/ Trójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne) Foto: Delpixel/Shutterstock.com

Na 5 dni przed brytyjskimi wyborami powszechnymi zaprosiliśmy słuchaczy na specjalne wydanie audycji "Raport o stanie świata" prosto z Edynburga (gdzie była Agata Kasprolewicz) i Londynu (skąd współprowadził audycję Dariusz Rosiak). Dziennikarze Polskiego Radia sprawdzali przedwyborcze sondaże, ale też pytali o nastroje Brytyjczyków, zarówno tych przypadkowo napotkanych na ulicy, jak i ekspertów zaproszonych do audycji. 

Dziennikarz Hugo Dixson (twórca portalu InFacts) podkreślał, że Brexit jest zły dla Wielkiej Brytanii, dla jej gospodarki i wpływów. - Decyzja o tym, żeby odgrodzić się od europejskich partnerów, zamiast szukać razem z nimi rozwiązań problemów, wydaje się bardzo złym wyborem. Brexit nastąpi, ale ważne jest, jaki on będzie. Naszym zdaniem najgorszy Brexit to wyjście z Unii bez umowy z nią. Wtedy damy prezent szkockim nacjonalistom i irlandzkim republikanom - mówił gość Dariusza Rosiaka.

Tymczasem szkocki dziennikarz Allan Little podkreślał, że Edynburg w referendum zagłosował za pozostaniem w Unii Europejskiej. - Sądzę, że Wielka Brytania powoli staje się dwoma krajami. W Szkocji przed wyborami pytanie brzmi: czy nadal chcesz być Brytyjczykiem. Dlatego też widzimy w tym roku coś, czego nie było od dekad, czyli rosnące poparcie dla Partii Konserwatywnej, która wcieliła się w Szkocji w rolę obrońcy Zjednoczonego Królestwa - przyznaje rozmówca Agaty Kasprolewicz.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której przytoczyliśmy wiele głosów w debacie ws. Brexit i opinii na temat przyszłości Wielkiej Brytanii.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzący: Agata Kasprolewicz, Dariusz Rosiak

Data emisji: 3.06.2017
Godzina emisji: 14.07

ei/bch

Czytaj także

Brexit w praktyce. Jak będzie wyglądała procedura?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 14:47
Theresa May dostarczyła przewodniczącemu Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi list, w którym oficjalnie zgłasza chęć wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Procedura teoretycznie powinna potrwać dwa lata. Teoretycznie…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Theresa May: złe porozumienie ws. Brexitu gorsze od jego braku

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 07:19
Brytyjska premier Theresa May przekonywała w poniedziałek w telewizji, że jest najlepszą osobą do przeprowadzenia Wielkiej Brytanii przez proces wyjścia z Unii Europejskiej. Jak powtórzyła, "złe porozumienie ws. Brexitu jest gorsze od jego braku". Swoje racje przedstawił też Jeremy Corbin, lider Partii Pracy. 
rozwiń zwiń