Konflikt państw arabskich z Katarem. Co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2017 17:45
- Napięcia między Arabią Saudyjską a Katarem to nie jest nowa rzecz. Należało się spodziewać, że to, co buzuje w tym garnku zatokowym, podniesie do góry pokrywkę. Nikt jednak się nie spodziewał, że podniesie ją tak wysoko, a wszystko się tak mocno rozleje - powiedział Jan Natkański, były ambasador RP w Egipcie.
Audio
  • Konflikt państw arabskich z Katarem. Co dalej? (Raport o stanie świata/Trójka)
Doha - stolica Kataru
Doha - stolica KataruFoto: EQRoy/Shutterstock.com

Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Egipt zerwały na początku tygodnia stosunki dyplomatyczne z Katarem w związku z podnoszonymi od dłuższego czasu zarzutami, że współpracuje on z Iranem na szkodę innych państw arabskich, w tym poprzez finansowanie terroryzmu. Wspomniane kraje zastosowały wobec Kataru sankcje - blokadę żeglugi i ruchu lotniczego. Dochodzi do tego zamknięcie jedynej granicy lądowej Kataru z Arabią Saudyjską, co spowodowało masowe wykupywanie artykułów spożywczych przez Katarczyków i inne objawy społecznego zaniepokojenia. 

W piątek prezydent USA Donald Trump wezwał natomiast Katar, by wstrzymał finansowanie terroryzmu, choć jednocześnie Departament Stanu USA zaapelował do państw arabskich o zniesienie blokady tego państwa, co zmniejszyłoby napięcie w regionie Zatoki Perskiej. Trump poinformował, że rozmawiał z tamtejszymi przywódcami po ich niedawnym spotkaniu w stolicy Arabii Saudyjskiej Rijadzie i uznał, że nadszedł czas na wezwanie Kataru, by zaprzestał wspierania ugrupowań terrorystycznych.

 - Katar jest niestety historycznie państwem, które finansowało terroryzm na bardzo dużą skalę. Mieliśmy do podjęcia decyzję, czy pójść na łatwiznę, czy ostatecznie sięgnąć po twarde lecz niezbędne działania. Musimy wstrzymać finansowanie terroryzmu. Postanowiłem, że nadszedł czas na wezwanie Kataru, by wstrzymał to finansowanie - powiedział Trump dziennikarzom w Białym Domu.

Jakie tło stoi za konfliktem między państwami arabskimi? I jakie są możliwe scenariusze rozwoju tej sytuacji? Mówimy o tym w nagraniu audycji.

Ponadto w audycji:

  • Premier May wygrywa wybory, ale losy jej rządu zależą od północnoirlandzkich unionistów. Czego od niej będą chcieli? 
  • Dramatyczne przesłuchania byłego dyrektora FBI Jamesa Comeya przed senacką komisją ds. wywiadu. Czy prezydent Trump utrudniał śledztwo w sprawie kontaktów jego zespołu z Rosjanami?
  • W rocznicę wojny sześciodniowej rozmawiamy z jej uczestnikiem 

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście:
dr Przemysław Biskup (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego), Agata Kasprolewicz (dziennikarka Polskiego Radia), Jan Natkański (były ambasador w Egipcie, ekspert ds. arabskich), David Hadar (Izraelczyk, uczestnik wojny sześciodniowej), Marcin Gutowski (dziennikarz Trójki)
Data emisji: 10.06.2017
Godzina emisji: 14.07

IAR/fbi/gs

 

Czytaj także

Donald Trump zapewni pokój na Bliskim Wschodzie?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 18:00
Trump to pierwszy prezydent USA, który wybrał Bliski Wschód jako cel swojej pierwszej wizyty zagranicznej, spotał się w Rijadzie m.in. z przywódcami Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej, w poniedziałek rozpoczął wizytę w Izraelu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katar w dyplomatycznych tarapatach

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 18:25
Katar deklaruje gotowość do negocjacji w związku z kryzysem dyplomatycznym w Zatoce Perskiej. Minister spraw zagranicznych tego kraju rozmawiał na ten temat telefonicznie ze swoim odpowiednikiem w Kuwejcie.
rozwiń zwiń