Liu Xiaobo. Wspomnienie chińskiego opozycjonisty

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2017 17:30
Dla Chin był kryminalistą, dla Zachodu - bohaterem walki o wolność i demokrację. Zmarł Liu Xiaobo - najsłynniejszy chiński dysydent, laureat pokojowej nagrody Nobla.
Audio
  • Liu Xiaobo. Wspomnienie chińskiego opozycjonisty (Raport o stanie świata)
Liu Xiaobo zmarł 13 lipca 2017 roku w wieku 61 lat
Liu Xiaobo zmarł 13 lipca 2017 roku w wieku 61 latFoto: PAP/EPA/ALEX HOFFORD

Liu Xiaobo zmarł w czwartek w szpitalu w Shenyang na północnym wschodzie Chin. Przyczyną śmierci był nowotwór wątroby. Liu Xiaobo miał 61 lat, od 2009 roku przebywał w więzieniu. Po wykryciu u niego w maju nowotworu wątroby w zaawansowanym stadium, w czerwcu Liu Xiaobo został warunkowo zwolniony z więzienia i przewieziony do szpitala.

Organizacje broniące praw człowieka i zachodnie rządy apelowały do chińskich władz o zgodę na wyjazd noblisty i jego żony Liu Xia za granicę. Przyjęcie na leczenie kilkakrotnie oferowały Stany Zjednoczone i Niemcy.

Liu Xiaobo trafił do więzienia za podpisanie w 2008 roku tak zwanej Karty 08 - dokumentu, którego sygnatariusze - ponad 300 chińskich intelektualistów - domagało się wprowadzenia demokracji i zniesienia systemu jednopartyjnego. Wcześniej był karany za udział w protestach na Placu Thian'anmen. Ostatni proces i wyrok Liu Xiaobo spotkały się z protestami w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • Mosul zdobyty, ale co dalej z Państwem Islamskim?
  • Rok po nieudanym puczu w Turcji. Dokąd zmierza kraj uznawany kiedyś za dowód na to, że islam może iść w parze z demokracją?
  • Po szczycie UE - Ukraina. Jak Kijów zbliża się do Europy?
  • Były prezydent Brazylii Lula skazany na karę więzienia za korupcję. Brazylijski horror polityczno-społeczny nie ma końca.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Autorka materiału reporterskiego: Agata Kasprolewicz
Goście:
Mariusz Borkowski (były korespondent polskich mediów na Bliskim Wschodzie), dr Konrad Zasztowt (Zakład Islamu Europejskiego Wydziału Orientalistycznego UW), Łukasz Jasina (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Bartłomiej Rabij (RadioBrazylia.pl)
Data emisji: 15.07.2017
Godzina emisji: 15.08

IAR/mk


Zobacz więcej na temat: Dariusz Rosiak Trójka ŚWIAT

Czytaj także

Muzułmanie. Czy jest się czego bać?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 13:30
Czy Europa wkrótce zostanie zalana muzułmanami? A może nie ma się czego bać, bo muzułanie są w Europie od średniowiecza?
rozwiń zwiń