Na czym polega polityka historyczna Izraela?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 18:20
– W historii izraelskiej Zagłada bardzo długo należała do przeszłości wstydliwej. To był jakby cień mitu założycielskiego: muskularnych Żydów, którzy jeżdżą konno, strzelają i zwyciężają. Zagłada to była opowieść o klęsce – mówi Konstanty Gebert. 
Audio
  • Szoa (Zagłada) w pamięci Izraela. Jak zmieniało się postrzeganie Holokaustu w tym kraju? (Raport o stanie świata/ Trójka)
Jerozolima, widok na Stare Miasto
Jerozolima, widok na Stare MiastoFoto: shutterstock.com/Ryan Rodrick Beiler

polska_izrael_1200.jpg
Gdzie tkwią korzenie polsko-izraelskiego sporu?

– Mitem założycielskim Izraela, jeżeli można użyć takiego terminu, bardziej była heroiczna wizja własnej przyszłości – małych kolonii walczących z arabskim nawałem. Zwłaszcza wojna 1948 roku, która cudem utworzyła to państwo – ocenia gość "Raportu o stanie świata". 

W ocenie rozmówcy Dariusza Rosiaka opinia, że Holokaust jest mitem założycielskim państwa Izrael, nie jest prawdziwa. – Zagłada pozbawiła Izrael ludności. To państwo było pomyślane jako odpowiedź na sytuację Żydów europejskich. 

Czym zajmowała się Agencja Żydowska? Czy miała ona możliwość uratowania ludności żydowskiej podczas II wojny światowej? Jak i kiedy zmieniło się postrzeganie Holokaustu w Izraelu? Czy nauczanie o Zagładzie jest w Izraelu ahistoryczne?

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • Oxfam tłumaczy się z nadużyć seksualnych swoich pracowników wobec ludzi, którym organizacja miała pomagać. Co ten skandal mówi nam o stosunku Zachodu do biednych społeczeństw?
  • Mamy nową Srebrenicę i zwykły w takich okolicznościach brak zainteresowania świata. Dramatyczna sytuacja w enklawie Wschodniej Ghutty pod Damaszkiem w cieniu ofensywy tureckiej w regionie Afrin. Co się dzieje w Syrii?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi:  Dariusz Rosiak
Autorka materiału dodatkowego: Agata Kasprolewicz 
Goście: Konstanty Gebert (publicysta "Gazety Wyborczej"), Adam Balcer (WiseEuropa)
Data emisji: 24.02.2018
Godzina emisji: 15.07

gs/ag


Czytaj także

Symboliczny uścisk dłoni. Czy pojednanie na Półwyspie Koreańskim jest możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 18:00
– Nawet jeśli więcej w tym teatru niż realnej polityki, była to chwila historyczna – mówił Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosjanie oskarżeni o ingerencję w wybory USA. Jakie będą konsekwencje?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2018 09:00
– 13 Rosjan, w tym 12 pracowników firmy Internet Research Agency z Petersburga już od 2014 roku prowadziło kampanię, która miała uderzać w amerykański system polityczny, a później osłabić pozycję Hilary Clinton – mówił z Waszyngtonu Marek Wałkuski odnosząc się do aktu oskarżenia. 
rozwiń zwiń