Czy prezydent USA namaszcza lidera Europy?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 16:00
Prezydent Macron z fanfarami, a zaraz potem kanclerz Merkel bez wylewności u prezydenta Trumpa. Czy to znaczy, że od teraz Macron jest najważniejszy w Europie?
Audio
  • Czy status Emmanuela Macrona w Europie rośnie? (Raport o stanie świata/Trójka)
Prezydent Francji Emmanuel Macron
Prezydent Francji Emmanuel MacronFoto: Frederic Legrand - COMEO/Shutterstock

– Jakie były cele Emmanuela Macrona w trakcie wizyty w Waszyngtonie? Wszyscy mówili, że jedzie tam, by przekonywać Donalda Trumpa, aby ten nie zrywał umowy atomowej z Iranem. Próbował też ponoć przekonywać, by USA nie nakładały ceł na stal i aluminium na Unię Europejską. I tu również nic nie wskórał. Pojawia się więc pytanie: czy trzeba złożyć wizytę u amerykańskiego prezydenta, kimkolwiek on w danym momencie jest, żeby pokazać, że jest się liderem na swoim kontynencie? Myślę, że o tym powinniśmy sami decydować w Europie i tak jak na razie jest – mówi Grzegorz Dobiecki z Polsat News 2.

Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

W audycji również:

  • Historyczny szczyt obu Korei, a wkrótce spotkanie prezydenta Trumpa i Kim Dzong Una. Czy to gra, czy się dzieje naprawdę?
  • Jak zmieni się Europa – ta wirtualna i analogowa – po wprowadzeniu nowych przepisów o prywatności?
  • Prezydent Putin przygotowuje się na mundial. Mamy się bać czy cieszyć?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Grzegorz Dobiecki (autor magazynu "To był dzień na świecie", Polsat News 2), Oskar Pietrewicz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), dr Maciej Kawecki (dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi, koordynator reformy ochrony danych osobowych – ‎Ministerstwo Cyfryzacji)
Data emisji: 28.04.2018 
Godzina emisji: 15.09

ml/mk

Czytaj także

"Był traktowany jak przyjaciel". Donald Trump w Chinach

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 16:00
Każdy z etapów obecnego "tournée" prezydenta USA po Azji odkrywa nowe rejony polityki amerykańskiej. Donald Trump odwiedził Japonię, Koreę, Chiny, Wietnam i wybiera się jeszcze na Filipiny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Emmanuel Macron przeprowadzi reformę Unii Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 17:37
Francuska kolej znów ostro wyhamowała… Wszystko przez siódmy już w tym miesiącu strajk kolejarzy, którzy sprzeciwiają się otwarciu konkurencyjnych kolei oraz ograniczeniu przywilejów. 
rozwiń zwiń