Co przyniesie wojna handlowa?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2018 16:15
Prezydent Trump rozpoczyna wojnę handlową ze swoimi najbliższymi sojusznikami: Unią Europejską, Kanadą i Meksykiem. Co zrobią zaatakowani?
Audio
  • Wojna celna. Jak interpretować decyzje Donalda Trumpa? (Raport o stanie świata/Trójka)
Donald Trump
Donald Trump Foto: PAP/EPA/OLIVIER DOULIERY

emmanuel macron FREE 1200_660.jpg
Czy prezydent USA namaszcza lidera Europy?

– Gdyby uwzględnić w tej wymianie handlowej także zyski korporacyjne, z kapitałów, z patentów czy znaków towarowych, to okazałoby się, że przynajmniej relacje UE-USA są zbilansowane – podkreśla Piotr Bodył Szymala z "Monitora Prawa Bankowego". 

– Argumentacja Białego Domu jest następująca: "Mamy na świecie nadprodukcję stali. Ta stal zalewa Stany Zjednoczone. Jest tańsza niż amerykańska. Jeżeli utrzymamy taką sytuację, to za chwilę upadną amerykańscy producenci. A na stali opiera się przemysł zbrojeniowy, bezpieczeństwo USA". Można z tą argumentacją polemizować, ale nie wolno nazywać jej całkowicie absurdalną – dodaje Marek Wałkuski korespondent Polskiego Radia. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • Mariano Rajoy odsunięty od władzy w Hiszpanii. Kto odpowiada za korupcję w tym kraju?
  • Nie tylko Polska, ale również Litwa i Rumunia prowadziły na swoim terenie nielegalne więzienia CIA, w których Amerykanie przetrzymywali podejrzanych o terroryzm.
  • Niezwykła historia zamachu, którego nie było. Jakie będą skutki nie-śmierci rosyjskiego dziennikarza Arkadija Babczenki.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście:
Piotr Bodył Szymala ("Monitor Prawa Bankowego"), Marek Wałkuski (korespondent Polskiego Radia), Maciej Stasiński ("Gazeta Wyborcza"), Jerzy Haszczyński ("Rzeczpospolita"), Żenia Klimakin (dziennikarz z Ukrainy) 
Data emisji: 
2.06.2018 
Godzina emisji: 
15.07

kw/mk

Czytaj także

Na czym polega fenomen Elona Muska?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2018 16:00
– Bardzo wiele osób kupiło wizje Elona Muska. Trzeba przyznać, że kolejnymi pomysłami, które zwykle głośnym echem odbijają się w mediach, wskazuje różne ścieżki – mówi Szymon Szymczyk, ekspert ds. komunikacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Londongrad" – raj dla rosyjskich oligarchów

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 07:00
Kupowanie domów w Wielkiej Brytanii jest czymś w rodzaju obsesji. Okazuje się, że nie tylko rdzenni Brytyjczycy są zainteresowani nieruchomościami. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liberalizacja prawa aborcyjnego w Irlandii. "To kulminacja wielu zmian w społeczeństwie"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 16:00
– Musimy skupić się na tym, jak wygląda Irlandia A.D. 2018 a nie 1983. Bardzo wiele osób wciąż myśli o Irlandii jako kraju bardzo katolickim, konserwatywnym – ocenia Zbigniew Zaliński, dziennikarz irlandzkiego radia RTÉ. 
rozwiń zwiń